Прокуратурата разкри: Източването на Фонда за лечение на деца е ставало по три схеми

Прокуратурата разкри: Източването на Фонда за лечение на деца е ставало по три схеми
A A+ A++ A

От юни миналата година ГДБОП разследва Фонда за лечение на деца. Събрани са доказателства за корупционни практики, за това че действа организирана престъпна група, която извършва длъжностни престъпления. ова съобщиха от прокуратурата и МВР на брифинг пред медиите.

Разследващите са установили длъжностни престъпления от ръководството на Фонда в няколко направления - нецелесъобразно разходване на средства, източване на пари от НЗОК, както и сключване на неизгодни договори за наем на апартамент в чужбина и посредничество. Разследването не е установило искане и получаване на подкупи от родители на деца, които се нуждаят от лечение. „Имаме данни за друг вид подкуп, но не е от родители на деца, които се нуждаят от лечение“, заяви говорителят на ВКП Румяна Арнаудова .

Фондът е сключил договор за ползване на жилище във Франция, където да бъдат настанявани семействата на лекуващите се там деца. Цената на наема, който е изплащан от Фонда на собственичката на жилището, е надвишавала десетократно пазарната стойност. Разследващите са установили, че наемодателката е била близка до шефа на Фонда Павел Александров. Подобна практика не е установена към момента в никоя друга държава, където български деца са получавали лечение.

Друг пример за корупционна схема, разработвана в хода на разследването, е изплащането на комисионна на посредник, който е логистично е съдействал на Фонда за лечение на деца в болница извън България. Разследващите обясниха, че въпросният човек е получил около 250 хил. лв. в рамките на една година.

Третото направление, по което са работили криминалистите, е лечението на децата в болници в страната. Според събраните до момента доказателства при тази практика ръководството на Фонда е злоупотребявало със средства от една страна, предоставени от НЗОК, от друга от Министерство на здравеопазването.

Установено е, че от общи 50 експерти, които са консултирали Фонда при спешни случаи, за които е необходимо постъпване в българска болница, са били използвани най-често трима лекари. Въпреки че според установените правила не съществува ограничение при определянето на експертите, според прокуратурата в случая имало сигурни доказателства за обвързаности между тримата медици и Павел Александров. Говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова обясни, че в повечето случаи децата отивали да се лекуват именно в болниците, в които работели въпросните експерти.

Прокуратурата все още не е решила на кои от задържаните да повдигне обвинения и да поиска постоянно задържане. В хода на разследването се оказало, че повечето от арестуваните са родом от Долни Дъбник, откъдето е и самият шеф на Фонда Павел Александров.

Междувременно около 30 родители се събраха на протест срещу тромавите административни процедури по одобряването на лечението на болните им деца.

#Фонд за лечение на деца #прокуратура #МВР #НЗОК

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници