Прокуратурата има доказателства, че Дянков и Прокопиев са съучастници

Прокуратурата има доказателства, че Дянков и Прокопиев са съучастници
Informo
A A+ A++ A

Според СГП са налице достатъчно доказателства както свидетелски показания, така и писмени документи за наличие на общност на умисъла между Симеон Дянков и Иво Прокопиев. Това каза Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор на брифинг в Съдебната палата, предаде репортер на Агенция „Фокус“. В 10.00 часа Симеон Дянков се яви в следствения отдел на СГП и му беше предявено постановлението за привличане в качеството на обвиняем, посочи Арнаудова. Тя припомни, че обвинението му е за престъпление по служба, свързано с приватизацията, която е извършил в периода май-юни 2011 година. „Обвиненията в частност е за това, че той е превишил властта и правата си и се е разпоредил на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да се възложи изготвянето на оценката на активите на "ЕВН България Електроразпределение" на инвестиционния посредник, а не както повелява Законът за приватизацията – на независим лицензиран оценител“, поясни Арнаудова. По думите ѝ престъплението се наказва с лишаване от свобода от 3 до 10 години и глоба от 3 000 до 5 000 лева. 

Арнаудова заяви, че според СГП действията, които са извършени от Дянков, са с цел да се облагодетелства инвестиционният посредник „Булброкърс ЕАД“ и да получи сумата от 1,276 млн. лв. „Това са парите, които са били получени от инвестиционния посредник по силата на договора между „Булброкърс ЕАД“ и ЕВН АГ Австрия“, обясни тя. Арнаудова заяви, че според СГП Дянков не е действал сам, а е имал съучастник в лицето на Иво Прокопиев, който е действал като подбудител и помагач. „Според СГП са налице достатъчно доказателства както свидетелски показания, така и писмени документи за наличие на общност на умисъла между двамата“, каза Арнаудова. „В частност обвинението на г-н Прокопиев се състои в това, че е подбудил и подпомогнал Симеон Дянков да извърши престъплението по служба, като е давал съвети, разяснения и е оказвал помощ точно по този начин да бъдат продадени 33% държавни акции в ЕВН Електроразпределение България“, обясни тя. По думите ѝ според обвинението нанесената щета е в размер на 20, 829 млн. лв. „Това е щетата, настъпила в резултат от занижаването на цените на акциите, които са били продадени на Българската фондова борса“, поясни тя. Разследването продължава.

„Към този момент това е кръгът на обвиняемите лица, но разбира се докато не приключи досъдебното производство нищо не е окончателно“, подчерта Арнаудова.

#Румяна Арнаудова

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Закон и ред
Последно от Закон и ред

Всички новини от Закон и ред »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници