Разбиване на митовете около ваксините срещу КОВИД

Разбиване на митовете около ваксините срещу КОВИД
A A+ A++ A

Две фармацевтични компании са подали заявление за разрешение за спешна употреба на Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) за новите ковид-ваксини, а броят им преди края на годината ще бъде ограничен.

Вероятно сте чували твърдения за тези ваксини срещу COVID-19 в социалните мрежи или от хората наоколо. Също така, бързото разработване и одобряване на тези ваксини може да ви разколебае относно безопасността или ефективността им.

Нека разгледаме някои от митовете, разпространяващи се за ваксините COVID-19.

Мит: Ваксините COVID-19 не са безопасни, защото са разработени и тествани бързо.

Факт: Много фармацевтични компании са инвестирали значителни ресурси в бързото разработване на ваксини срещу COVID-19 поради световната криза, породена от пандемията. Тази извънредна ситуация налага спешно реагиране. Това обаче не означава, че компаниите са заобиколили протоколите за безопасност или са извършили неадекватни тестове.

Въпреки че има много кандидати за ваксина срещу COVID-19, ранните данни са обнадеждаващи за ваксината Pfizer, която ще бъде първата разрешена за спешна употреба от FDA. Тази ваксина е създадена с помощта на нова технология, базирана на молекулярната структура на вируса, която позволява да бъде без материали от животински произход и синтезирана чрез ефективен, безклетъчен процес без консерванти. Тази ваксина, разработена от Pfizer/BioNTecH, е изпитана при приблизително 43 000 души.

За да получат разрешение за спешна употреба, производителите трябва да са проследили поне половината от участниците в проучванията в продължение на поне два месеца след завършване на ваксинирането и ваксината трябва да бъде доказано безопасна и ефективна в тази група.

В допълнение към прегледа на безопасността от FDA, Консултативният комитет по имунизация на САЩ е свикал група от експерти по безопасност на ваксините, за да оцени независимо данните за безопасност от клиничното изпитване. Безопасността на ваксината COVID-19 ще продължи да се следи отблизо от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) и FDA.

Мит: Вече преболедувах от COVID-19 и се възстанових, така че не е необходимо да се ваксинирам за COVID-19.

Факти: Понастоящем няма достатъчно информация, за да се каже дали или за колко време след инфекцията някой е защитен от повторно заразяване с COVID-19. Това се нарича естествен имунитет. Ранните доказателства предполагат, че естественият имунитет от COVID-19 може да не продължи дълго, но са необходими повече проучвания, за да установи това.

Специалистите препоръчват ваксиниране против COVID-19, дори ако преди това сте имали COVID-19. Въпреки това, тези, които са имали COVID-19, трябва да отложат ваксинацията до около 90 дни от поставянето на диагнозата. Хората не трябва да се ваксинират, ако са в карантина или ако имат симптоми на COVID-19.

Мит: Ваксините COVID-19 имат тежки странични ефекти.

Факти: Доказано е, че ваксините COVID-19 дават краткосрочни леки или умерени реакции, които отшумяват без усложнения.

Ранните проучвания на ваксината Pfizer/BioNTech показват, че тя е безопасна. Около 15% от хората са развили краткотрайни реакции на мястото на инжектиране. Половината са развили системни реакции, главно главоболие, умора, мускулни болки или треска за ден-два.

Имайте предвид, че тези нежелани реакции показват, че имунната ви система реагира на ваксината. Тези нежелани реакции са чести при ваксинациите.

#ваксина #коронавирус

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници