Наша гимнастичка с втори финал на прескок за Световна купа

БТА

Най-добрата българска състезателка Валентина Георгиева се класира за финала на прескок на Световната купа по спортна гимнастика в Котбус (Германия), която е олимпийска квалификация за Игрите в Париж 2024.

За възпитаничката на Филип Янев това е второ състезание след завръщането от контузия. Тя получи травма на коляното на 14 август 2022 година по време на финала на прескок на Европейското първенство в Мюнхен. На 9 септември Георгиева претърпя операция заради увреждане на кръстни връзки и менискус.

В първото си състезание миналата седмица на Световната купа в Кайро (Египет) българката спечели сребърно отличие.

Във втория си официален старт Георгиева се нареди втора в квалификациите на прескок с резултат 13.416 точки. Така тя ще се бори за отличията на този уред на финала в събота.

Първа в пресявките е Чан Ок Ан (КНДР) с 14.066 точки.

Другите трима български състезатели не успяха да преминат квалификациите днес. На земя Еди Пенев е 17-и с 13.933 точки, а Димитър Димитров се нареди на 64-о място с 11.033 точки след падане. На кон с гривни Божидар Златанов също падна от уреда и остана 57-и с 11.000 точки, пише БТА.

На турнира участват още двама българи Йордан Александров и Йоана Янкова, които ще стартират на останалите уреди утре.

Световната купа по спортна гимнастика в Котбус ще продължи до неделя.