Експерти се произнесоха за еврото. Какво ще стане с цените и заплатите
Депутатите приеха окончателно Закона за въвеждане на еврото. С него се регламентирани начините за закръгляване след превалутиране на цените на стоки и услуги.
"Това е законът, който дава насоките как да се извърши преходът от лев към евро, след като България бъде поканена да се присъедини към Еврозоната. Той регламентира две неща - че цените навсякъде ще бъдат обявени и в лев, и в евро един месец след като България бъде поканена да стане член на Еврозоната. Няма да има сериозна предпоставка за опасенията на хората, че ще се вдигнат рязко, защото ще има период от няколко месеца, когато ще продължаваме да използваме лева, но цените ще бъдат обявени и в евро. Това е някакъв вид гаранция, че няма да има драстична промяна в цените. Законът казва, че закръгляването на цените трябва да става по официалния курс", заяви икономистът Юлиан Войнов.
По думите на Зорница Русинова е дадена гаранция, че с приемането на еврото няма да се нарушат заплатите на хората.
"Този закон е добра новина, доста отдавна очаквам за всички нас да бъде приет. Важно е, че законодателят се е вслушал в мнението на организациите да има тези 12 месеца на еднакво обозначаване на цените. Законът дава детайли по отношение на шрифт - по никакъв начин потребителите да не влизат в заблуждение. Когато става въпрос за определена стойност, тя се превалутира. Важно за потребителите е това, че има достатъчно дълъг период, в който те ще могат да обръщат безплатно левовете в евро. Другото, за което Икономическият и социален съвет настояваше, е начинът, по който в малките населени места чрез Български пощи ще бъде осигурена възможност за възрастни да имат възможност да обменят левовете си. Този период на обмяна на валутата в БНБ остава без край. Има период от един месец, в който ще работят двете валути и после ще преминем в евро", разясни председателят на Икономическия и социален съвет пред Bulgaria ON AIR.
Според Войнов единствената пречка към настоящия момент, е че България не изпълнява инфлационния критерии. Всички други ги изпълнява.
"Остана единствено този критерий, но вече имаме реално по-ниска инфлация от тази в Еврозоната. Ние бяхме една от държавите в ЕС, която когато цените тръгнаха нагоре, беше от страните с доста висока инфлация. Това се случи поради опасенията на българските фирми, че няма да бъдат защитени и вдигнаха цените. След като се нормализираха цените няма вече нужда от такава сериозна надценка. В момента в България инфлацията слиза по-стръмно. Политическите турбуленции в страната са една от причините, които могат да ни забавят от гледна точка на приемането и на бюджета. Политическите турбуленции биха имали икономическия последствия, но не биха повлияли на приемането в Еврозоната", коментира гостът.
Това е единственият възможен път - приемането в Еврозоната, защото това ще ни даде възможност за развиване почти на всички сектори, категорична е Русинова.
"Рискове винаги има. От тук нататък е ключово важно как ще се развие подготовката на Закона за бюджета за следващата година. Трябва да има постоянна информационна кампания. Голяма част от информацията не стига до гражданите. Много лесно възрастните могат да бъдат обект на манипулация и изнудване, трябва да се гарантира, че този процес ще мине бързо и плавно. Голяма част от бизнесите вече имат готовност", каза още тя.
Още по темата:
- » Спират да увеличават цените на стоките след приемането на еврото у нас?
- » Депутатите окончателно приеха принципите и процедурите за въвеждане на еврото в България
- » Оракул каза кой печели Евро 2024