Певецът Стоян Петров пред NOVINITE.BG: Музиката е малко бягство от реалността

Певецът Стоян Петров пред NOVINITE.BG: Музиката е малко бягство от реалността
A A+ A++ A

Стоян Петров е от артистите, които не искат популярност на всяка цена. Като изпълнител той борави с богат репертоар, съставляващ се не само от авторски парчета, но и от световни хитове, както и от руската, българската и англо-американската музика. Стоян вярва, че за да се обвърже с определена кауза или марка, трябва да вярва в нея, да носи ценностите й, да споделя посланията й.

Преди дни спечелихте втора награда на Третия национален конкурс за нова българска песен „Мелодията на водата“ в гр. Хисаря. Как решихте да учствате?

Екипът на "Синя луна": Певецът Стоян Петров с поетесата и текстописец Лили Димова и с композитора Боян Христов

Имаше предварителна селекция на песните и помолих Боян Христов да направим песен, защото отдавна не бях участвал на такъв конкурс за нова българска песен. Той не се съгласи веднага, а след няколко разговора, като буквално направи песента за няколко часа. Искахме да е романтична, мелодична и да не е чак-чак толкова фестивална, да звучи по-съвременно. Най-странното беше, че исках определен човек да ми напише текстата, просто така ми се въртеше в главата, но в началото се притеснявах да изпратя демото на Лили Димова, която между другото живее в Бургас и е създател на безкрайно много хитови песни със смислени текстовете. Тя реагира много бързо, веднага се съгласи. Просто ми се обади няколко минути, след като чу демото и каза, че това е прекрасна, вълшебна, романтична песен: „Ще направя текст, просто не ми се бъркай”, заръча ми. Аз рядко не се бъркам, но този път наистина се оставих на нейната естетика - тя да прецени в какви слова да облече мелодията. И ефектът беше наистина интересен - лунна романтична песен! Тя така се и казва „Синя луна”.

Стоян Петров с композитора Боян Христов

Кои бяха останалите участници? Познавате ли някой от тях? Имаше ли силна конкуренция?

С повечето се познаваме, естественно: Петя Буюклиева, Катя Близнакова... Имаше песни, които отпаднаха, защото заради пожарите в близост до Хисара, се промениха датите на фестивала и така от 15 останаха накрая 12. На един такъв форум наистина се усеща конкуренцията между нас, но ние някак си вече сме "големи" и наделяваха професионализмът, колегиалността и приятелството.

Стоян петров с певиците Петя Буюклиева, Катя Близнакова , Краси Йорданова,

Кой беше в журито?

Председател беше Маргарита Хранова. Имаше представител на БНТ – продуцентът Кристина Матеева, а също: текстописецът Костадин Филипов, китаристът Цветан Недялков и Орлин Павлов.

През последните години избягвате публичността на всяка цена. Както правят повечето ваши колеги. С какво се занимавате?

Стоян с част от малките си ученици

Връщайки се от Русия, където преди няколко години завърших магистратура в Руската академия „Гнесен”, принаредих приоритетите си и си дадох сметка какво искам да правя. И пеенето някак остана на заден план. Тоест, аз никога не съм спирал да пея, но бях в период, в който наистина имах нужда от осмисляне на приоритети. И реших да започна да преподавам. Така вече две години и нещо се занимавам с преподавателска дейност, но напоследък - по-активно, защото създадох своя школа, която се казва „Искам да пея”. И с това уплътнявам времето си. Естествено, записвам песни и в главата ми се въртят разни проекти с моите ученици, които се надявам съвсем скоро да реализирам. Но мисля, че вече силата ми е в това не само да представям песни, а и да помагам на хора, които искат да се занимават с музика, да открият таланта си и да се научат как да владеят гласа си, как да създават свое творчество.

Завършихте един от най-престижните музикални академии в света „Гнесен” в Москва. Какво най-силно ви впечатли в тяхната образователна система?

Първо - преподавателите, които са истински ментори, предаващи своя опит на студентите си. Там преподават изключително опитни хора, всички имат звания „народни артисти”. Не се забравят такива моменти, защото самата атмосфера в академията те кара да имаш по-различно отношение към вокалното изкуство и въобще към изкуството. В Академията приемат само изключително талантливи хора и това ти създава допълнителен стимул да искаш да учиш и да се развиваш. Което в България като една малка страна вече някакси се губи. И не, че няма талантливи хора тук, а сякаш хората не искат толкова да се занимават с изкуство, което е жалко. Но пък преподавайки, се срещам изключитено с хора, които реално желаят да се занимават с музика. Не преподавам само на деца, занимавам се и с възрастни хора. Така че музиката в днешно време е като терапия. Като едно малко бягство от реалността, като отделено време за самия себе си.

Трудно ли е да си музикален педагог?

Не мисля, че е трудно, а и не бягам от себе си. Т.е. аз не съм педагог - дума, която дефинирам различно от „преподавателска дейност”. Преподавам опита си, предавам го, а не обучавам по някакви стандарти и учебници. Т.е. винаги изхождам от себе си, от своя опит и своята естетика, от това, на което съм се научил във времето - не само от университета, но и от опита ми.

А има ли талантливи певци сред тези, които обучавате?

С родители и децаот школата и композитора Боян Христов (с черния тишърт)

Най-странното е, че има много талантливи хора в зряла възраст, т.е. по-големи от мен. Дори правих проект, т.е. все още го правя в Казанлък, занимавам се с рок-бабите, така наречените „Бабсбг”, които за кратко време научих да пеят.

С успешния си проект БАБСБГ - възрастта няма значение за пеенето на рок!

По принцип всичко зависи от желанието на човека. В началото се плашех да работя с деца, но те по-лесно се поддават на обучение. Защото, когато са постоянни, процесът е много по-бърз, като много зависи и от родителите. Важно е те също да харесват дадения преподавател, в случая мен. Аз успявам да създавам добър контакт и с децата, и с родителите. С по-възрастните ми ученици много говорим, а затова и процесът е значително по-лек. Що се отнася до децата, в момента имам ученици, които скоро ще участват в сериозен фестивал, а имам и такива, които вече са наградени на различни конкурси. Това, естествено, ги стимулира да се развиват музикално. Дори скоро имах участие с един мой ученик - Георги Иванов, който скоро навърши 8 години - малък, талантлив, с абсолютен слух. Говоря за него, защото той е един от най-ярките таланти сред дечицата, учещи при мен.

С талантливия Георги Иванов, Марги Хранова, Наско от БГ Радио и диригента на Плевенската филхармония Георги Милтядов

А какво бихте посоветвали младежите, решили да тръгнат по пътя на съвременната музика?

Много е важно да намерят правилния преподавател, който да възпита в тях отношение към музиката и да създаде някаква естетика. Не да бъдат само консуматори и да казват „аз искам да пея това и това”, а преподавател, който да ги насочва според възможностите им и според изискванията на съвременния шоубизнес. Защото в един момент, ако няма резултати от това, което се преподава и това, което учи определен ученик, трудът на преподавателя просто се обезсмисля. Когато е млад човек, е задължително да си поставя цели и етапи в обучението.

Какви са най-ярките Ви впечатления от Москва, докато следвахте?

Продължавам да се отнасям с любов към руското изкуство, въпреки политическата ситуация в момента. И макар отношението ми да не е „политкоректно” или изгодно, не мога да се отрека от времето, в което живях и учих там! Това е огромна страна с огромна култура, затова задължително трябва да проявяваме уважение - не само към Русия, а и към всички държави с културни традиции и ценности. Скоро не съм бил в Русия, но възнамерявам идната година да отида там за две седмици.Поддържам контакти с повечето си преподаватели и състуденти. Естествено, забравям руския, но ще наваксам!

Остава ли Ви време за личен живот, за забавления, за гаджета?

Може би тази година за първи път успях да отделя за себе си време за дълга почиивка - около три седмици бях на морето! А чак за забавления - не. Що се отнася до любовта, някакси съм я отдал изцяло на музиката в момента и личен живот особено нямам. Защото школата ми дърпа доста от моята енергия Но като се поуспокоят нещата, постепенно всичко ще си дойде на място. Сега форсирам с това да давам максимално на хората, които идват да учат при мен.

А как поддържате добратаси форма? Спазвате ли хранителен режим?

Когато е хубаво времето и е подходящо, карам много колело, а от време на време ходя на фитнес. А от две години спазвам фастинг. Вечер се храня до 20 часа, а сутрин не закусвам. Следващото ми хранене е в 13 часа. Това го препоръчвам на всеки човек, който иска да поддържа добра физическа форма. Чувствам се много добре с този начин на хранене, като часовата формула на фастинга ми е 16/8, тоест, 16 часа нищо не ям, а през останалите 8 мога да си позволя да похапна почти всичко, с акцент върху полезните и здравословни храни, разбира се.

Върху какво работите в момента и какво да очакваме от Стоян Петров в близко време?

Работя в няколко посоки. Освен преподавателската си дейност, подготвям с няколко от учениците ми нов проект. Искам да направя обща песен с децата, а с една моя приятелка планираме дует, но името й засега ще запазя в тайна, за да бъде изненада и за нейните, и за моите фенове! Освен това коментирахме с композитора на „Синя луна” Боян да я преаранжира за радио версия, а фестивалната ще си остане отделно. Смятам, че тази песен заслужава да достигне до повече хора, защото ги докосва, а и текстът е прекрасен. Мисля, че в момента липсва такава естетика откъм музика, откъм текст, а и въобще естетика липсва!

КОЙ Е ТОЙ

Стоян Петров е роден на 23 октомври в Стара Загора. От малък попада в плен на музиката и тя се превръща в най-голямата му страст. През 2001 г. завършва майсторски клас по джаз пеене при една от най-известните български джаз певици - Йълдъз Ибрахимова. Същата година е приет в НМА „Панчо Владигеров” - специалност “Поп и джаз пеене”, в класа на Алис Боварян. Певческата си кариера започва като бек-вокалист на примата на българската поп музика Лили Иванова. Стоян определя себе си като бунтар, вярващ в музиката, повече от всичко. Една от основните му цели винаги е била търсенето на провокация и разчупването на рамката. Убеден е, че така ще накара хората да се пробудят и да погледнат отвъд апатията и бездушието.

През 2008 г. музикалният формат “Music Idol” го изстрелва в медийния небосклон. През 2009 г. излиза видеото към сингъла му “Да продължим”, където заснема горещи сцени с един от топ моделите на България - Цеци Красимирова. Изнася поредица концерти в Русия и работи съвместно с известния композитор Ким Брейтбург.

През 2010г., сингълът на Стоян “Frozen”, който младият певец заснема под режисурата на Магърдич Халваджян, e селектиран да влезе в престижната музикална класация “MTV Music Chart”, където достойно се конкурира с най-добрите световни парчета.

През 2011 г., Петров е избран за лице на българската неправителствена организация фондация „Работилница за граждански инициативи“, която има за цел да подкрепя надарените деца наБългария.

През 2015 заминава да живее в столицата на Русия - Москва. Освен стремежът му да се развива като изпълнител в Русия, Стоян решава да продължи й образованието си, и на шега кандидатства в най-престижната музикална академия “Гнесен“. За негова най-голяма изненада, той е приет да следва магистратура - специалност „Поп и джаз пеене“, като тази „шега“ го прави първият български певец, който има честта да учи в престижната академия.В края на 2018г. той завършва с пълно отличие и получава червена диплома.На дипломирането и държавния си изпит, в престижната зала „Гнесен“, пред посланика ни в Москва и изпитна комисия, Стоян изпълнява песента „Хубава си моя горо“ под акомпанимент на оркестър, както и няколко песни на руски. Стоян е аплодиран и започва сътрудничество с едни от най-добрите си колеги-музиканти. Изнася поредица от концерти в посолствата на РБългария, Беларусия и Франция, намиращи се на в град Москва.

След тези си престижни изяви, Стоян Петров тръгва на турне из Русия, като изнася два концерта в „Звездния Град“, дом на всички руски космонавти. Журира в многобройни музикални конкурси. Два пъти е канен да участва в „Гласът на Русия“, но поради политически причини не го допускат до финал.

От 2019 г до 2023, работи като музикален редактор, водещ и автор на предаване по БСТВ. От 2019 до днес е музикален ръководител на единствената рок група от баби "БАБСБГ", който достигат финалите на телевизионния формат "България търси талант".

През 2024г създава своя вокална акедемия "Искам да пея”.

ПЕСНИ И ВИДЕОКЛИПОВЕ

2002г. “Като магнит” - муз. и аранж.: Стоян Михалев и Виктор, текст: Ваня Щерева

● 2003г. “Дневен сън”, муз. и аранж.: Стамен Янев, текст: Саша Сатърска

● 2004г. “Знаеш-знам” - муз.: Юлиян Янев, аранж.: Стамен Янев, текст: Христина Апостолова,

реж.: Асен Соколов, опер.: Силвестър Йорданов /GlobalFilms/, стайлинг: Кремена Халваджиян

http://www.youtube.com/watch?v=MxBMIk4Z-Mk

● 2008г. "Различна си" - муз и аранж.: Светлин Къслев, текст: Искра Коновска режисьор - Иво

Гергинов, оператор - Румен Василев, стилист - Веселин Йорданов

https://www.youtube.com/watch?v=zglEZTy_hps

● 2009г. "Да продължим" - муз.: Владимир Дойчиновски, аранж:Светлин Къслев, текст: ВаняЩерева, режисьор: Асен Соколов оператор: Александър Крумов \ със специалното участие на Цеци Красимирова

● 2010г. "Frozen" - муз, текст:Alfred Tuohey, Thanh Bui, аранж: Светлин Къслев, pежисьор: Маги Халваджиян, оператор: Силвестър Йорданов

● 2010г. - „Бог с тобой“, муз: Алексей Пономорев, текст: Николай Борисов, аранж.: Светлин Къслев

● 2010г. - „Ветер непоседа“ – със специалното участие Народната Артистка на Русия Наталия Дроздова, муз., текст: Алексей Пономорев, аранж.: Светлин Къслев

● 2011г. "Winners" - муз и аранж: Светлин Къслев, текст: Рейчъл Роу, режисьор: Асен Соколов, оператор: Мартин Чичов

● 2012г. "Като вирус" - песен от филма "Виолета,Жоро и аз" музика и аранжимент: Светлин Къслев, текст: Георги Трифонов режисьор: Любомир Попов оператор: Румен Василев, постпродукция: Асен Соколов, продуцент – БНТ

● 2020г. "Лъжа" - музика и аранжимент: Стамен Янев, текст: Румяна Григорова

● 2021г. "Подранила ми в зори розовата долина" - музика, аранжимент и обработка: Боян Христов, текст: Петър Москов

Още видео клипове на Стоян Петров може да видите в YouTube канала ТУК:

НАГРАДИ И УЧАСТИЯ В НАЦИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ КОНКУРСИ И ФЕСТИВАЛИ

● Финалист на Международния фестивал „Златния Орфей” - 1999 г.;

● Награда за най-добър дебют, Асоциация на българските музиканти “Арт рок център” - 2000 г.;

● Международен конкурс за млади поп и рок изпълнители Сарандев, гр. Добрич - Гран при - статуетка на международното жури - 2003 г.;

● Международен конкурс Стълба към небето, гр. Краснодар , Русия, 1-ва награда - 2003 г.;

● Международен фестивал “Еврофест”, гр. Скопие, Македония, награда за най- проспериращ млад изпълнител - 2003 г.;

● Международен фестивал “Славянски базар”, гр. Витебск, Беларус;

● Международен фестивал “Евростар”, гр. Страж, Чехия - 2005 г.;

● Казахстан - награда за най-добра интерпретация на Казахска песен, специална награда и за

аранжимент - 2007 г.;

● Моите мечти, 1-ва награда за авторска песен и спецяиална награда на името на Емил Димитров, гр. Плевен - 2007 г.;

● Финалист във втория сезон на музикалния формат “Мюзик Айдъл” – 2008г.;

● 1-ва награда на националния фестивал на българската популярна песен “Златният арлекин”, гр. Плевен – 2010г.;

● Финалист в „А“ фактор, Русия (с жури Алла Пугачова) – 2013г.;

#Стоян Петров

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Интервю
Последно от Интервю

Всички новини от Интервю »

Акценти