Водната криза в Плевен: Молим се за вода, срамота е

Водната криза в Плевен: Молим се за вода, срамота е
A A+ A++ A

От вчера водният режим в Плевен остави над 80 000 души в града и 19 околни населени места без достатъчно вода. Остарялата водопреносна мрежа причинява сериозни загуби и предизвиква недоволството на местните жители, които са на ръба на отчаянието. Властите търсят помощ от правителството, но хората са решени да предприемат крайни действия, ако не бъдат взети спешни мерки за разрешаване на кризата.

Вода само за няколко часа дневно

Според жителите, на места водоснабдяването е ограничено до едва 3 часа на ден, което е крайно недостатъчно за посрещане на нуждите им. Ситуацията в болниците и детските градини е изключително напрегната, а в град Плевен и околните села съществува реален риск от хигиенни и здравословни проблеми.

Местните жители са скептични към обясненията за липсата на вода и отправят призив към институциите за намиране на решение. „Събрали сме се да се молим за вода. Това е срамота в 21 век в Европа“, казва един от протестиращите - многодетен баща, който очаква трето дете и не знае как ще се справи с водната криза.

Рисковете за здравеопазването са реални

Областният управител заяви, че търси спешно съдействие от правителството за решаване на проблема. Той обясни, че загубите във водопреносната система на Плевен достигат 70%, а язовирите, които снабдяват града с вода, също са на ниски нива. „Ако водата не се подава на режим, можем да стигнем до критично ниво и да я пускаме само по два часа дневно,“ предупреди областният управител.

Кметът на Плевен, д-р Валентин Христов, сподели, че се подготвя подмяна на тръбите, които захранват кладенците в селата Биволаре и Крушовица. „Процедурите по възлагане вече са в ход, а началото на проекта се очаква в началото на следващата година,“ уточни кметът.

Дългосрочното решение включва нов язовир и подмяна на тръбопровода

Управителят на ВиК - Плевен, инж. Климент Тодоров, заяви, че водоизточникът „Черни осъм“ не е надежден, поради непредсказуемите нива на водата. „Най-дълготрайното решение е изграждането на язовир „Черни осъм“ и подмяната на стария тръбопровод, който е с изтекъл срок на експлоатация и е под риск от аварии,“ посочи инж. Тодоров.

Местните жители са категорични в готовността си за протести, включително и за блокиране на пътища и дори на граничните пунктове, ако не се вземат бързи мерки за решаване на проблема

#вода

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Акценти

Анкета

Правителство или Не?