Набелязаха мерки за водоснабдяването на Плевен, Шумен и Търговище
Спешна среща в Министерството на околната среда и водите във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича” и недостига на вода за питейно-битови нужди. До нея се стигна след разпореждане на премиера Димитър Главчев. На срещата присъстваха министърът на околната среда Пламен Димитров и на регионалното развитие Виолета Коритарова, кметове - на Шумен и Търговище, и областният управител на Плевен.
МРРБ и МОСВ отчетоха, че тази година проблемът с безводието е много остър. Затова са набелязани мерки за гарантиране на водоподаването в Плевен, Шумен и Търговище. Без алтернатива в Плевенско остава изграждането на язовир „Черни Осъм”. Това обаче от МРРБ определиха като дългосрочна мярка, която може да бъде реализирана до десет години. Краткосрочната за Плевен е изграждането на довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група „Биволаре”. За Шумен и Търговище вариантът е изграждането на система „Дунав”.
Сигнал до министър-председателя беше изпратен от областния управител на Шумен, който докладва сериозната ситуация в региона. Язовир „Тича“ е основен източник на водоснабдяване и осигурява питейно-битовото водоснабдяване на стотици хиляди домакинства в областите Шумен и Търговище. Сигнал е изпратен до премиера и от областния управител на област Плевен.
Поради мащабите на проблема с безводието в страната Главчев препоръча на министъра на околната среда и водите да разгледа възможността да свика заседание на Висшия консултативен съвет по водите, за да бъде привлечено допълнително експертно и научно мнение за справяне с кризата. Друг механизъм, който би могъл да бъде задействан с цел ангажирането на всички отговорни ведомства и подобряване на координацията и взаимодействието между тях е чрез Координационния съвет по водите. Съгласно Закона за водите този, съвет извършва интегрирането на политиката по водите и отрасловите политики във водния сектор и включва представители на девет министерства и на Националното сдружение на общините в Република България. В качеството му на председател на съвета, министърът на околната среда и водите може да свика извънредно заседание, на което да бъде обсъден докладът на работната група за справяне с безводието, създадена по разпореждане на премиера и в спешен порядък да бъдат предложени мерки и действия по проблема.
Още по темата:
- » Водна криза се задава в България, ето къде ще е най-зле
- » Отново затвориха с протест пътя за Рилския манастир заради безводието
- » Безводие мъчи половин милион българи