България сред водещите страни за инвестиции в недвижими имоти
България заема осмо място в класацията на най-добрите държави за инвестиции в недвижими имоти според проучване на компанията 1st Move International. С годишна брутна доходност от наем от 4.65%, страната ни се нарежда сред водещите нации в Централна и Източна Европа, които привличат инвеститори с атрактивни условия.
Проучването показва, че именно регионът на Централна и Източна Европа доминира в класацията, с държави като Литва, Унгария и Естония, които се открояват с висока възвръщаемост от наеми и ниски разходи за покупка на имоти. Например, столицата на Литва, Вилнюс, оглавява класацията с впечатляваща доходност от наеми от 6.44%, докато съседна Румъния се нарежда на трето място с 6.46% доходност и ниски транзакционни разходи.
Фактори, определящи привлекателността на България за инвеститори
Според анализа, България се откроява с конкурентен подоходен данък от 10%, което я поставя в едно от най-добрите позиции за данъчно облекчение заедно с Румъния, където също се прилага най-ниският данъчен процент в Европа. Данъчната стабилност в комбинация с увеличаването на заетостта – ръст от 133% от 2015 година насам – прави страната още по-привлекателна за инвеститорите.
Специалистът по миграция от International Expert коментира: „Повишената заетост и стабилната данъчна политика в България привличат не само български, но и чуждестранни инвеститори, които виждат потенциал за дългосрочна възвръщаемост от наеми. Това, комбинирано с достъпните цени на имотите и сравнително ниските разходи по сделките, прави България сред водещите пазари в региона.“
Конкуренция на пазара за недвижими имоти в Европа
Други държави от Централна и Източна Европа също предлагат отлични възможности за инвестиции. Например, в Естония разходите за покупка на имот са само 1.3% от стойността на сделката, което я прави една от страните с най-ниски транзакционни разходи в Европа. Също така, Унгария и Словения са сред държавите, които привличат значителен интерес от страна на инвеститорите благодарение на своите стабилни икономики и растящи наемни пазари.
В противоположния край на класацията са страни като Белгия, Франция и Гърция, където инвестициите в недвижими имоти се оказват по-малко изгодни поради по-ниската възвръщаемост и по-високите разходи по сделките. Гърция, например, е определена като най-неблагоприятното място за инвестиции в недвижими имоти според проучването.
Възможностите за инвестиране в недвижими имоти в България продължават да бъдат стабилни, особено на фона на общата икономическа стабилност в региона. Ниските разходи за покупка на имоти, високата заетост и конкурентната данъчна ставка правят страната ни атрактивна както за местни, така и за чуждестранни инвеститори.
Специалистът от International Expert заключава: „България има потенциал да се утвърди като едно от водещите места за инвестиции в недвижими имоти в Европа, особено за тези, които търсят добра възвръщаемост с минимални данъчни утежнения.“
Още по темата:
- » Сделките с имоти намаляват, но цените – не!
- » Национално сдружение Недвижими имоти организира десето юбилейно издание на Националната конференция „INSPIRE TO HIGHER“
- » Не е София! Къде у нас имотите поскъпват със скоростта на светлината?