Българите масово инвестират в саниране на жилищата си
Драстично нараства броят на жилищата в България с подобрена енергийна ефективност, като се наблюдава двойно увеличение при имотите с топлоизолация, подменена дограма и климатични системи. Това сочат последните данни, представени от експерти в сектора.
Забавяне на държавните програми
Въпреки положителната тенденция при частните инвестиции, държавните програми за сградно обновяване срещат сериозни предизвикателства. Според д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект, споделено пред Bloomberg TV, подписването на договори с одобрени проекти се бави с над една година.
"Сградното обновяване води до някои интересни процеси в енергийния сектор - до намаляване на пиковото потребление, например, което означава, че директно намаляваме нуждите от поддържащи мощности, което пък е една от основните полит-икономически линии, които се пазят в момента", посочва д-р Цанев.
Недостиг на работна ръка в строителния сектор
В момента в сектора са заети 200 000 работници, но за изпълнение на всички планирани инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост и структурните фондове са необходими допълнително 50 000 души.
Частна инициатива изпреварва държавните програми
"В цяла Европа този процес е изнесен извън държавата - държавата не пречи и, ако трябва, помага малко, но процесът на обновяване на сградите на частните собственици е в ръцете на частните собственици", обяснява експертът.
Още по темата:
- » Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?
- » Нови правила за ДДС при продажба на имоти
- » Експерт: Най-търсени остават двустайните жилища