Световни медии: След изборите България може да изпадне в патова ситуация

Световни медии: След изборите България може да изпадне в патова ситуация
A A+ A++ A

В навечерието на парламентарните избори България е в патова ситуация, коментира австрийският вестник „Дер Щандарт“.

Нито бившият премиер на страната Бойко Борисов, нито неговите политически опоненти могат да разчитат на мнозинство. Към социалната криза се присъедини и скандалът с подслушването, предаде „Фокус“.

„България е със силна антилиберална традиция, която се противопоставя на предприемачеството. Земеделска страна“, коментира Мартин Заимов, който през 1997 г. изведе България от хиперинфлацията. През въпросната 1997 г. българите нападнаха парламента в бунта си срещу правителството на Жан Виденов. Заимов обаче подчертава, че сега „разликата е огромна“.

„Днес няма голяма политическа алтернатива. Никой не знае какво трябва да се направи“, коментира бившият подуправител на БНБ.

Много политически наблюдатели смятат, че преходният кабинет под ръководството на дипломата от кариерата Марин Райков ще се запази дори и след предсрочните избори до повторно гласуване в по-късен период. Вероятно е нито ГЕРБ, нито коалицията анти-Борисов, водена от социалистите, да съберат достатъчно гласове в неделя.

През изминалите години 53-годишният бивш каратист ръководеше кабинет, който в различни ситуации беше подкрепян от крайнодесни или консерватори. Този път обаче Борисов е изолиран заради скандала с подслушването. Сега и десните сили, точно като левите, искат да видят бившия премиер изправен пред съда заедно с неговия бивш вътрешен министър Цветан Цветанов.

В публичното пространство в България циркулират твърдения, че изборите ще бъдат манипулирани. В неделя на изборите австрийският институт за публични изследвания и консултации SORA ще проведе паралелно преброяване на гласовете. То е поръчано от опозицията и ни напомня за вълненията от началото на 90-те, коментира австрийският вестник „Ди Пресе“.

По това време демокрацията неуверено се изправяше в страните на прехода в Централна и Източна Европа, а между лагерите - постсоциалисти и реформатори - имаше голямо недоверие. На изборите бяха викани странични наблюдатели, които извършваха независимо преброяване на гласовете и проверяваха официалните резултати на избирателната комисия. Ако техните резултати съвпадаха с резултатите от изборите, това увеличаваше надеждността.

Точно тази задача е възложена на австрийския социален изследователски институт SORA в неделя. И това се случва 24 години след промяната.

В България недоверието отново е голямо. А методите за преброяване на виенския институт трябва да предоставят прозрачност.

„Напрежението наистина е голямо“, коментира дългогодишният директор на SORA Гюнтер Оргис.

От изследователите обаче няма да бъдат регистрирани опитите за повлияване и купуване на гласове, които в България се случват пред избирателни секции, по квартали или на работното място. Тези, които го правят, вече се възползват от модерните технологии - и очакват от своите „клиенти“ прозрачност, макар и различна от тази, която SORA има предвид: купеният избирател трябва да снима с телефона си своята бюлетина в тъмната стаичка, за да докаже, че е гласувал „правилно“, и едва тогава може да прибере обещания подарък- най-често пари.

В напрегнатата ситуация работата на австрийските инспектори също се превърна в проблем. И как SORA влезе в играта? В БСП заявяват, че „няколко агенции са били проверени“ и виенският институт е бил най-доброто по отношение на „оферта, репутация и опит“. В България започнаха да витаят слухове, според които контактът е осъществен от Карл Блеха, който има добри връзки с БСП. Оргис обаче отрича подобно взаимодействие.

Бившият министър-председател на България Бойко Борисов иска да се върне в кабинета си. Но може би мащабният случай на подслушване, в който е замесена неговата партия, ще му попречи да постигне това, пише германският вестник „Ди Цайт“.

Борисов всъщност можеше да бъде много доволен. Той щеше да опита да бъде преизбран и имаше известна възможност партията му да заеме малко по-предна позиция на изборите. Но българският „Уотъргейт“ го изпревари: бившият вътрешен министър Цветан Цветанов очевидно системно е шпионирал политическия елит и лица от бизнеса. Това беше потвърдено не само от политическите опоненти на Борисов, но и от прокуратурата. Само политическия имунитет на Цветанов като кандидат за депутат го защитава срещу обвинения в злоупотреба със служебното положение.

Междувременно Борисов, в типичен за него смело-изследователски стил, се опитва да спаси това, което още е останало за спасяване. Но дори и партията ГЕРБ да постигне най-добър резултат на изборите, той едва ли ще й стигне, за да състави правителство сама. А бившият премиер разруши повечето мостове към потенциалните коалиционни партньори. И ако нито ГЕРБ, нито БСП успеят да формират стабилно правителство, то през есента ще трябва да се проведат нови избори.

Тази неделя е изборен ден в най-бедната страна от ЕС – България. Масовите протести принудиха дясноцентристкото правителство да подаде оставка през февруари.

Най-вероятно партия ГЕРБ, водена от бившия премиер Бойко Борисов, ще спечели. Възможно е да се стигне до патова ситуация в парламента и активисти предупреждават, че ако това се случи, ще има нови протести. По-рано през годината седем протестиращи починаха, след като се самозапалиха. Който и да спечели на тези избори, ще трябва да се изправи пред ниските заплати, високите сметки, ширещата се корупция и дълбоката рецесия, коментира телевизия „Евронюз“.

Официално безработицата е 12%, но според представители на индустрията реалното ниво е около 18%. Гърция и Испания са с по-висока безработица, но стандартът на живот в България е по-нисък от средния в ЕС. Средната месечна заплата в България е около 400 евро – това е под минималното заплащане в Испания или в Гърция.

Партията на бившия премиер на България Бойко Борисов, ГЕРБ, и съперничещата й Социалистическа партия са почти наравно в социологическите проучвания преди предсрочните избори. Това повдига опасения относно способността на следващата администрация да продължи програмата на икономии, коментира агенция „Блумбърг“.

Партия ГЕРБ, която подаде оставка на 20 февруари след улични протести, ще получи 33.1% на вота на 12 май, съгласно резултатите от проучване на „Сова Харис“, проведено между 2 и 7 май сред 1200 души. Социалистите ще получат 32.3%.
Масовите протести в България срещу рестриктивните мери и цените на електроенергията принудиха правителството да подаде оставка през февруари. Изборите, които са насрочени за неделя, може да доведат до още политически смут, коментира „Уолстрийт джърнъл“.

Скорошни изследвания на общественото мнение индицират, че консервативната партия, която оглавяваше предишната администрация, и нейният основен съперник в лицето на левицата са наравно в подкрепата си, което усложнява формирането на управляваща коалиция. Ниският стандарт на живот, както и корупцията в най-бедната страна - членка на ЕС, доведоха до национални протести, започнали първоначално като протести срещу цените на тока.

В знак за отчаяната обществена нагласа, най-малко седем души се самозапалиха – някои изрично заявявайки, че действията им са протест срещу политиката на правителството и корупцията. Шестима от тях починаха.

„Предстоящите избори са като шега за мен, каквато е и надеждата, че нещата ще се оправят“, казва Йоана Георгиева, жена на малко над 20-годишна възраст, живееща в София.

„Чувствам, че всички партии и техните лидери нямат връзка с мен и живота, който живея“, казва тя пред изданието.

Бившият консервативен премиер Бойко Борисов подаде оставката си на 20 февруари след сблъсъците между протестиращи и полицията, заявявайки, че иска да предотврати влошаването на насилието.

След като вълната от протести свали от власт правителството на Бойко Борисов през февруари тази година, по-малки и по-националистически партии се възползваха от вакуума на властта в България и от народното недоволство, коментира Би Би Си.

Група от около 100 души пред турското посолство скандират: „Атака“!. Това не е инструкция да се щурмува посолството, поне засега не. Това е името на политическа партия в България. Популярността на белокосия Волен Сидеров се увеличи през последните години, първо като водещ на популистко телевизионно предаване, а сега и като лидер на националистическа партия.

Стоейки на подиума, той хока турското правителство, което обвинява в опит за посегателство върху българския суверенитет.

Етническите турци са около 10% от населението на България. След масовите протести през февруари „Атака“ спечели още гласове, капитализирайки от недоволството на хората. В Гърция и Унгария подобен гняв срещу мерките за икономии увеличи подкрепата за крайнодесни партии, като „Златна зора“ и „Йобик“.

#Бойко Борисов #ГЕРБ #Атака #ДПС #БСП #Цветан Цветанов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Избори 2013
Последно от Избори 2013

Всички новини от Избори 2013 »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници