iPhone се прави отчасти от 13-годишни деца, работещи по 16 часа на ден

iPhone се прави отчасти от 13-годишни деца, работещи по 16 часа на ден
A A+ A++ A

Мобилните продукти на Аpple се радват на нарастваща популярност, голяма част от която дължат на превръщането им в статус символ. И докато се радваме на лъскавите iPhone и iPad, които носят огромни печалби на Apple, колко от нас си задават въпроса каква е цената на суетата? Голяма, показва проучване на американски журналисти. Според тях ниските цени на устройствата са единствено възможни, защото продуктите се правят с използването на работни практики, които биха били незаконни в Щатите. Този проблем до голяма степен се отнася и до други устройства, произвеждани в Азия, но след като Apple е често обект на потребителското внимание, действията на компанията се гледат под лупа.

Миналата седмица американското радио NPR излъчи специално предаване, посветено на начина, по който Apple произвежда устройствата си. Бяха изложени някои шокиращи факти за завода на Foxconn в Шензен (население 13 милиона души), който произвежда iPhone и iPad (наред с продуктите на други компании) и в който работят 430 000 души. Един от журналистите (Майк Дейзи, води шоуто The Agony and the Ecstasy of Steve Jobs) е интервюирал 13-годишно момиче, което на ден полира стъклата на хиляди бройки от iPhone. Според нея Foxconn не проверява възрастта на работниците, а когато има проверка, компанията заменя младите работници с по-стари. Дейзи смята, че около 5% от работниците, с които е разговарял, са непълнолетни и че Apple е наясно с това.

По време на обиколката си в Шензен, представяйки се за американски бизнесмен, Майк Дейзи е посетил и други заводи, чиито производствени халета са били изпълнени с 20 000 - 30 000 работници, работещи в тишина. Машините липсват, но от такива няма нужда, след като човешкият труд е толкова евтин. Официално работният ден в Китай продължава 8 часа, но стандартно смените са с продължителност 12 часа. Те се удължават до 14-16 часа, ако се произвежда популярно устройство. iPhone например. Работниците (повечето прави) се наблюдават с камери, тъй като трябва да работят бързо. След края на смяната те се прибират в общежития - бетонни помещения, изпълнени с легла до тавана.

Подобно отношение може да се обясни и с липсата на профсъюзни организации в Китай - те са забранени и всеки, който се опита да създаде такава, отива в затвора. Освен всичко това работниците се трудят и в опасни за здравето условия - например от тайни поддръжници на профсъюз Дейзи е научил, че в заводите за почистване на екраните на iPhone се използва веществото хексан. То се изпарява по-бързо от алтернативите му и позволява по-бързо движение на поточната линия. Освен това действа като токсин, продължителното излагане на който уврежда нервната система - ръцете на интервюираните от Дейзи са се тресели неконтролируемо.

Повече детайли можете да прочетете в транскрипцията на предаването, но колкото и да звучи неприемливо за нас, на практика за мнозина китайци тези условия на работа са по-добри от алтернативата да са на оризовите полета. Така те избират да работят за 250 долара на месец вместо за 50. Изборът е малък, особено за жените. Основната причина Apple (и други компании) да произвежда продуктите си в Китай е именно евтината работна ръка, липсата на приемливи стандарти за работа и минималното заплащане, каквито има в Европа и Щатите. Те биха оскъпили продуктите и намалили печалбата на Apple (и без това неприлично висока), но това едва ли би се харесало на акционерите в компанията. Това е чудесният свят на капитализма.

http://www.businessinsider.com/apple-child-labor-2012-1

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Технологии
Последно от Технологии

Всички новини от Технологии »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници