Доколко подготвена за ебола е България?

Доколко подготвена за ебола е България?
Рискът за зараза от ебола у нас е минимален. Снимки: ЕПА/ БГНЕС
A A+ A++ A

България е сред няколкото европейски държави, които все още не са предприели никакви специални превантивни мерки срещу разпространението на вируса ебола, посочи европейският комисар за здравеопазването Тонио Борг, цитиран от АФП.

Той определи риска за Европа като „крайно малък”, но много държави-членки решиха да подготвят здравните си системи за действие в случай на нужда. Повечето препоръчаха на своите граждани да не пътуват в четирите засегнати от епидемията африкански страни – Сиера Леоне, Гвинея, Либерия и Нигерия. Изключение правят България, Швеция, Дания, Полша, Унгария.

Здравните експерти д-р Кунчев и проф. Плочев са категорични, че в България има условия за изолиране на пациенти с вируса ебола, ако има съмнение за такива. „Имаме познания, имаме екипи, имаме и място за изолация. Нямаме това, което нямат и другите – нямаме лекарства. Ако има оплаквания от симптоми на този вирус, можем веднага да реагираме и да изолираме”, увери началникът на Инфекциозната клиника във ВМА.

Националният здравен консултант подчерта, че има възможност за бърза реакция на територията на цялата страна. „Разбира се, че разполагаме с екипировка – както на централно ниво в Инфекциозна болница, така и във всяка една Районна здравна инспекция има изолационни костюми, които позволяват пълна изолация. Филтрите на дихателните маски не пропускат вирусни частици, колкото и малки да са те, така че има възможност да се работи в условия на високо рисково заболяване”, обясни д-р Кунчев. По думите му, най-добрите изолационни мерки са във ВМА.

Все пак, България се нуждае от поне една специална носилка за транспортирането на заразно болни пациенти, които трябва да бъдат изолирани от околната среда. На фона на разпространението на смъртоносния вирус ебола стана ясно, че в страната такава няма.

Засега обаче няма опасност вирусът да стигне до България, успокояват лекарите и властите. Той се предава от човек на човек само ако по между им има контакт - чрез слюнка, кръв, семенна течност, пот. Летище София следи пътниците с термокамери, по сухопътните граници има изолатори, кратки маршрути за линейки и план за транспортиране до болница. 

Според д-р Ангел Кунчев по-специални превантивни мерки не са необходими. „Винаги има възможност да се разгърне по-висок надзор на тези заразно болести. Аз разбирам желанието на хората да се спре нещо на границата, само че при заразните болести това е много трудно. В момента е по-важен изходящият контрол в засегнатите страни – той е въведен”, посочи националният здравен консултант.

„При инкубационен период от 20 дни да хванеш някой на границата с развито заболяване е минимална. Ако бъде хванат такъв – ние сме направили организацията – ще бъде разпознат като заболяване, ще бъде изолиран, ще се направят необходимите изследвания, но това е много малко вероятно”, увери той.

Именно поради тази причина шансът болестта да бъде донесена в България от нелегални имигранти и търсещи убежище е повече от минимален.

Припомняме, че в петък редица страни предприеха мерки, за да възпрепятстват разпространяването на ебола на своя територия, а Световната здравна организация определи епидемията като „извънредна ситуация за общественото здраве в световен мащаб”.

#ебола #България #Ангел Кунчев

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Акценти

Инбет Казино