Историческо! Марица победи Динамо Москва в Русия в мач от женската ШЛ по волей

Марица (Пловдив) постигна първата в историята си победа като гост в груповата фаза на Шампионската лига, при това не над кого да е, а над най-титулувания отбор в Европа – Динамо (Москва). Момичетата изиграха превъзходен мач в Дворец спорта Динамо и се наложиха над именития руски гранд с 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:17). С този свой успех българският шампион запази своите шансове за класиране напред към четвъртфиналите, като пътят към тях минаа през победи и в оставащите им два мача в Група Е.

След равностойно начало Марица успя да поведе с 13:10, но след 17:14, благодарение на няколко непредизвикани грешки, допусна обрат до 17:19. По време на тази серия Иван Петков използва и двете си прекъсвания, което в крайна сметка даде резултат. Марица изравни при 19:19, с отлична тройна блокада поведе с 23:22. Бомбен удар на Александра Миланова донесе геймбол при 24:22, а елегантна атака на Кремена Каменова довърши гейма при 25:23 за Марица. Във втория гейм домакините натиснаха със сервис и атака. В същото време се позагуби остротата на тези елементи в играта на българския тим. Динамо бързо поведе с три точки аванс. Марица успя да догони противника в резултата за момент при 7:7, но след това руските шампионки отново наложиха превес и стигнаха до убедителното 25:18, оформено с ас на Яна Манзюк.

В изключително оспорвания трети гейм Марица върна резултатността на атаката си и поддържаше контрол върху резултата през по-голямата част. Все пак на два пъти в гейма Динамо успя да поведе, втория път със застрашителното 22:19. Последва серия от точки за пловдивчанки, при която Силвия Андреева влезе от ъгъла и силно затрудни противника със своите сервиси, а Дженифър Крос се зае с довършителните работи край мрежата. Със страхотна блокада канадката донесе геймбол при 24:22, а секунди по-късно заби през центъра за победното 25:23. Пловдивчанки продължиха с великолепната си игра и през четвъртата част и наложиха пълно превъзходство на терена. Дръпнаха с голяма разлика, а Каменова с чудесна блокада оформи победното 25:17.

За най-полезен състезател на мача (MVP) бе обявена разпределителката на Марица Лора Китипова. Огромен принос за успеха имаше и феноменалната игра в защита на Жана Тодорова. Топреализатор на срещата стана Даря Столярова с 19 точки за Динамо. Александра Миланова бе най-резултатна за победителките с 18 точки, следвана от Кремена Каменова със 17. При официалния си дебют за Марица пък Христина Вучкова впечатли с пет точкови блокади.

Марица продължава да е на последното четвърто място във временното класиране с една победа и четири точки от четири изиграни мача. Първи е френският РК Кан (Кан) с три победи и девет точки. Следват руските Динамо и Уралочка-НТМК (Екатеринбург) с по две победи и съответно шест и пет точки.

Марица приключи с гостуванията си в групата. До края на груповата фаза Жълто-сините имат да изиграят още два мача у дома в зала Колодрума – на 5 и 18 февруари от 18:30 б.в. съответно срещу Кан и Уралочка.