Covid-19 по света: Трети починал след имунизацията в Норвегия, Европа затяга мерките

Covid-19 по света: Трети починал след имунизацията в Норвегия, Европа затяга мерките
A A+ A++ A

Видеоконференция на европейските лидери за координацията по отговора на пандемията от Covid-19 ще се проведе на 21 януари, съобщиха от офиса на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Междувременно Европейската комисия предложи на страните-членки да закупят допълнително 200 млн. ваксини от "Бионтек" и "Пфайзър" с възможност за още 100 млн, съобщи нейният председател Урсула фон дер Лайен. Те ще бъдат доставени през второто тримесечие на годината:

„Това ще ни позволи да удвоим дозите на "Бионтек" и "Пфайзър". Особено ми е приятно, че 75 млн. ваксини от тази поръчка ще бъдат налични още през второто тримесечие. Останалите ще бъдат доставени през третото и четвъртото тримесечие“.

Фон дер Лайен уточни, че след като Комисията даде разрешение и на ваксината на компанията "Модерна" до единния пазар, вече са осигурени достатъчно дози за 380 млн. граждани на ЕС, което е над 80 на сто от техния брой.

Тя добави, че страните-членки са се договорили за правно обвързваща рамка, която изключва паралелни преговори за нови доставки и сключване на нови договори.

Очаква се до края на януари Европейската агенция по лекарствата да излезе и с решение за Covid ваксината на „Астра Зенека“. В агенцията очакват документи и за ваксината на „Янсен”.

Европейската комисия е договорила закупуването на допълнително до 300 милиона дози от ваксината на „Pfizer/BioNTech“. Това ще позволи на ЕС да закупи общо до 600 милиона дози от тази ваксина, която вече се използва в целия ЕС. Допълнителните дози ще бъдат доставени през второто тримесечие на 2021 г.

Комисията договори до 2,3 милиарда дози от най-обещаващите потенциални ваксини за Европа и съседните ѝ държави. Освен ваксината на „Pfizer/BioNTech“, на 6 януари 2021 г. беше разрешена втора ваксина, произведена от „Moderna“. Очаква се скоро да бъдат одобрени и други ваксини. Този портфейл от ваксини ще даде възможност на ЕС не само да покрие нуждите на цялото си население, но и да достави ваксини на съседните държави, съобщиха от ЕК.

Държавите от ЕС нямат право да водят паралелни преговори с доставчиците на ваксини от списъка на ЕС и да сключват паралелни споразумения с тях за допълнителни доставки, всичко трябва да се прави само през Брюксел“, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Европейската агенция по лекарствата (EMA) заяви в петък, че очаква британско-швейцарската компания AstraZeneca да кандидатства официално за одобрение на нейната коронавирусна ваксина през следващата седмица и добави, че се надява да вземе решение по въпроса до края на януари..

"След като получи повече данни от компанията, EMA очаква Astra Zeneca да подаде условно маркетингово заявление за своя ваксина срещу Covid-19 през следващата седмица. Възможно е Европейската агенция по лекарствата да даде своето заключение в края на януари, в зависимост от данните и напредъка на оценката", написа EMA в туитър.

В края на миналата година заместник-изпълнителният директор на EMA Ноел Ватион заяви, че агенцията едва ли ще одобри ваксината на AstraZeneca през януари, тъй като по това време не беше получила достатъчно данни, за да обмисли условно разрешение за нейното използване.

Ваксината на AstraZeneca срещу Covid-19 вече е одобрена в Обединеното кралство и няколко други страни.

Междувременно британският регулатор за медицински и здравни продукти одобри използването на коронавирусната ваксина на американската компания Moderna.

Британският здравен министър Мат Ханкок приветства новината, твърдейки, че ваксината представлява "още едно оръжие в нашия арсенал за овладяване на тази ужасна болест и ще ни позволи да ускорим още повече програмата си за имунизация, след като дозите станат достъпни“.

Регулаторът на Обединеното кралство беше първият, който одобри ваксината на Pfizer Inc./BioNTech SA, както и ваксината, разработен от Oxford и AstraZeneca plc.

Трети човек, на когото е била направена имунизация срещу коронавируса, почина в Норвегия, предаде ТАСС. Агенцията цитира съобщение на администрацията на общината Сула в южната част на страната. „Мога да потвърдя, че е починал възрастен пациент на болницата ни с основни заболявания. Малко преди кончината му е била направена ваксина срещу Covid-19“, заяви главният лекар на населеното място Перниле Хегре Сгренсен, цитиран от БНР.

Ваксинацията на 82-годишния пациент е била направена на 5 януари. Неговата кончина на 6 януари не се свързва пряко с имунизацията, се казва в съобщението на местните власти. Специалистите ще проучат дали ваксината може да е предизвикала леталния изход.

На 5 януари Норвежката агенция по лекарствата съобщи за два смъртни случая на хора, няколко дни след като са били ваксинирани. Ваксинирането с използването на препарата на американската компания „Pfizer” и на германския ѝ партньор „BioNTech“ стартира в Норвегия на 27 декември 2020 година. Първи бяха имунизирани настанените в дом за възрастни хора в Осло.

Междувременно стана ясно, че Китай изолира голям град край Пекин, като спря транспортните връзки и забрани на милиони жители да го напускат в опит да се справи с най-голямото огнище на Covid-19 в страната за последните 6 месеца, предаде АФП.

Близо 1200 са починалите с Covid-19 в Германия за последното денонощие. Институтът „Роберт Кох“ съобщи днес за 1188 починали от причиняваното от новия коронавирус заболяване за изминалите 24 часа. Предишният мрачен рекорд от 1129 смъртни случая бе регистриран на 30 декември. Така общият брой доближава 39 хиляди (38 795).

Виена вписва ваксината срещу Covid-19 в електронен здравен паспорт на гражданите. От 27 декември, когато започна масовото ваксиниране в Австрия, това се документира в електронна система - пилотен проект за Виена, стартирал още през октомври миналата година. Всички пунктове, където се извършва ваксинирането, са оборудвани с таблети, чрез които информация за ваксинацията се подава в централния регистър. Засега ваксинираните виенчани получават хартиен имунизационен паспорт, тъй като електронният е в изпитателна фаза.

Пристигащите в Англия със самолет, влак или по море ще трябва да покажат отрицателен резултат от тест за коронавирус, направен до 72 часа преди влизането на територията на страната. Това обяви министерството на транспорта на Великобритания, цитирано от Ройтерс, ТАСС и Нова телевизия. Властите се решили на тази мярка заради появата на нови щамове на коронавируса в целия свят, включително Република Южна Африка и Дания, което увеличава риска от разпространение на COVID-19. Освен това отрицателният тест не освобождава пътниците от необходимата 10-дневна самоизолация след пристигане, допълва министерството.

Заради високия брой на новите случаи на Covid-19 Австрия въвежда от полунощ контрол по границата с Чехия и Словакия.

Всички влизащи в страната ще бъдат поставяни под карантина като е възможно на някои дори да бъде забранен достъпът. Изключение ще се прави за пътуващите ежедневно, за да отидат на работа в друга държава, и за товарните превози.

Унгария удължава ограничителните мерки до 1 февруари. Остава в сила вечерният час, както и дистанционното обучение за гимназистите.

В Кипър се въвежда втора национална карантина от неделя до края на януари. Сред строгите ограничения са напускане на дома до два пъти на ден и то след получаване на есемес с разрешение.  

Междувременно случаите на коронавирус в Испания надхвърлиха 2 милиона от началото на пандемията. В последните дни броят на новозаразените отново се повиши и властите в северната област Кастилия и Леон обявиха, че ще затворят моловете и фитнесите и ще удължат забраната за пътувания извън областта до месец май.

Жена от окръг Гюргево е първият румънски пациент, заразен с новия щам на коронавируса, който беше установен във Великобритания, съобщава сайтът Зиаре. Болната твърди, че не е пътувала в съответната държава и не знае откъде се е заразила. Тя е с леки симптоми и не е хоспитализирана.

Пациентката е тествана в Института за инфекциозни болести "Матей Балш" в Букурещ в края на миналата седмица, а резултатът е излязъл днес.

"Ако информациите, които ни предостави пациентката, са верни, означава, че вирусът циркулира в Румъния. И е много по-заразен. Можем да очакваме увеличение на случаите",  каза Каталин Апостолеску, говорител на Института "Матей Балш".

#коронавирус #свят

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »