Избори 2021: Откриха предизборната кампания, проблеми за хиляди българи зад граница

Избори 2021: Откриха предизборната кампания, проблеми за хиляди българи зад граница
A A+ A++ A

Част от партиите откриха днес предизборната си кампания. Тя започна официално вчера и ще продължи до 2 април. Следващият ден - 3 април (събота), е денят за размисъл, а на 4 са парламентарните избори.

„Демократична България“: България е другото име на надеждата

„Демократична България” даде официален старт на предизборната си кампания със събитие във виртуална среда, излъчено на живо в социалните мрежи. Там беше представена предизборната програма, наречена Програма на надеждата.

България е другото име на надеждата. Когато мислим за миналото, когато мислим за бъдещето, България е онова, което ни обединява. България е онова което ни кара да знаем че утре може да бъде по добро от днес. България е нашата надежда че заедно можем много повече”, заяви съпредседателят на „Демократична България” Христо Иванов, който е водач на листата в 25 МИР в София и в Пловдив - град. „Но за да превърнем тази надежда в реалност, трябва действие. Идват избори. На 4 април можем да променим посоката на страната. Ние, от „Демократична България“, ви предлагаме това действие“, посочи той.

Първата цел на всички политики, които ние предлагаме, е в България да се раждат повече деца, те да бъдат отглеждани добре и да остават тук, образованието да бъде качествено, достъпно и обърнато към бъдещето на всяко дете”, каза Христо Иванов. „Ние не просто трябва да си поставим за цел българите от чужбина да се връщат, ние трябва да си поставим за цел България да стигне до всяка точка на света, където има и един българин, който иска да запази връзка със страната. Една страна е толкова голяма, колкото са големи мечтите и волята на хората ѝ”, завърши той.

ВМРО продължава битката за народните интереси

ВМРО продължава битката за народните интереси и запазване на българската история. С тези думи лидерът на партията Красимир Каракачанов откри предизборната кампания. Началото ѝ беше поставено до разкопките в архитектурен парк „Западна порта на Сердика“, като беше съпроводено от българска народна музика и танци.

„Номер едно в нашата идеология и кауза като организация за 127 години е била България и не случайно съдбата ни даде номер 1 в бюлетината“, заяви Каракачанов, който е водач на листата във Варна. Той обясни, че партията вече е доказала, че прави това, което обещава, и затова днес може да застане с гордо вдигната глава пред избирателите. Каракачанов даде и ново обещание – ВМРО да направи средната пенсия 700 лв. през следващите четири години. „ВМРО започна своята борба в този парламент и ще я продължи в следващия“, отбеляза и Искрен Веселинов, водач в 23 МИР в София.

ДПС следва визията си за справедливост, чест и достойнство

Централният лъч на ДПС начело с председателя на ДПС Мустафа Карадайъ стартираха своята предизборна обиколка със село Петко Каравелово, област Велико Търново, за дадат подкрепата за водача на листата там - Мастън  Мастънов.

Карадайъ, който е водач на листата на партията в Кърджали и Шумен, припомни, че преди четири години предизборната кампания на ДПС отново започна от Велико Търново и отново с номер 9. Той допълни, че „ДПС е устойчива партия, следва пътят си, развива се“.  „Защото заедно до опитните ни кадри стоят и обучените ни млади кадри, които ще обучават следващото поколение. Така се развива ДПС! ДПС има своята визия, своята енергия за справедливост, за достойнство, за чест. През 1989 г. нито танковете, нито автоматите успяха да ни спрат и докарахме демокрацията в България. Това е ДПС. През 91-ва година при откриването на Народното събрание ДПС посочи мястото на България - в Европа, но пътят минава през Босфора и днес това е факт“, заяви той.

 

„Изправи се! Мутри вън!“ поставя в центъра гражданите

Коалицията на Мая Манолова и „Отровното трио“ „Изправи се! Мутри вън!“ постави начало на кампания си в Перник с откриването на пореден офис на гражданското обединение „Изправи се.БГ“.

Ние сме единствените на тези избори, които сме поставили в центъра на нашите усилия гражданите“, посочи Манолова, която води листата в 23 МИР в София и в Стара Загора. Тя подчерта, че в листата на коалицията в Перник няма политически лица. „Решението, което предлагаме, е да отстраним Борисов от властта и хазната и да направим ревизия как са харчени средствата на българските граждани и как в един момент са се озовали в чекмеджето на премиера“, заяви тя. Манолова подчерта, че основен приоритет на коалицията е повишаване на доходите –минимално възнаграждение на работещ човек да стане 1000 лв. през следващите две години.

Членовете на секционните избирателни комисии извън България също ще получават допълнително възнаграждение - 50 на сто от заплатата, за времето на работа в извънредна епидемична обстановка, свързана с Covid-19. Това реши Централната избирателна комисия.

Съгласно решението на Централната избирателна комисия възнагражденията се определят по методика, според която еднократното възнаграждение на член на секционна избирателна комисия за изборите на 4-ти април е 80 лева, а на председателя й - 105 лева.

За времето на работа в извънредна епидемична обстановка, обявена с акт на компетентен държавен орган, се получава допълнително възнаграждение в размер на 50 на сто от възнаграждението.

По този начин сумата за член на секционна избирателна комисия става 120 лева.

За получаването на бюлетините и другите изборни книжа и материали, както и за подреждане на помещението за гласуване, се изплаща допълнително възнаграждение в размер по 15 лева на всеки участвал. 

На 9 март изтича срокът за подаване на заявления от българите в чужбина за разкриване на секция за гласуване по населени места, съобщават от ЦИК.

Хиляди българи искат да гласуват в чужбина на предстоящите парламентарни избори. Това е видно от сайта на Централната избирателна комисия, а и от социалните мрежи, където по-осведомените напътстват сънародниците си как по-лесно да направят това. Желаещите да гласуват вече са над 50 хиляди, показва наша справка на сайта.  

Прави впечатление, че освен ЦИК, платформи за улеснение на сънародниците ни в чужбина предлагат и различни политически субекти. Те обясняват, че по този начин искат да се избегнат ограничения и допълнително объркване за хората, които желаят да гласуват заради променящите се правила през годините.

И това е похвално, въпреки, че скритата цел на платформите на партиите е повече от ясна.  

В един такъв портал, който съществува още от 2012-та година, хората може да се информират, организират и гласуват по-лесно, но за целта трябва да се абонират за бюлетина, след което да посочат региона или града, където биха искали да гласуват. Това подава автоматично пресонализирана информация на всеки точно къде са най-близките до него секции и какви са условията за гласуване. Данните за абонамента са тайни, пазят се криптирани, не се предоставят на трети лица и не се използват за друго освен за същия този бюлетин, обясняват в платформата. Промяната на града става чрез нова регистрация със същия email адрес.  

Повод да търсим дали има други възможности за подаване на заявления за разкриване на секции за гласуване в чужбина ни даде едно писмо до редакционната ни поща, в което наша съгражданка твърди, че е искала помощ от ЦИК, но така и не е получила отговор от там. Жената живее в малък град в Норвегия, където няма как да бъде разкрита секция, тъй като няма други българи. Но пък в други два съседни града живеят достатъчно наши сънародници.  

"Подадох заявление за гласуване извън страната. Там съм упоменала мястото Фауске и бих желала да го сменя с Будьо, но виждам , че не е възможно това да се случи в сайта, след като вече съм го подала“, пише в писмото си до ЦИК нашата позната.  

"Бих желала да ми помогнете да поправя мястото, за да упражня своето право на глас в предстоящите избори. Моля, пишете ми как и къде е възможно да сменя града, в който евентуално мога да гласувам!“, пише още тя. 

Но отговорът така и не идва от ЦИК и тя е на път да се откаже. Не е ясно това минус за коя от партиите ще бъде, още повече, че не се знае колко още такива като нея, не са получили отговор. 

Тази година повече от 800 българи в Норвегия са заявили желанието си да гласуват на парламентарните избори на 4 април. Бройката изглежда внушителна в сравнение с други години, твърдят запознати. 

Социалните мрежи също са много ползвани тази година за помощ на българите в чужбина преди вота, макар и често с користна цел. Така например една от политическите организации разкрива важните неща, които трябва да знаят българите в чужбина преди избора, като ги учи как да гласуват в 10 кратки стъпки. 

Тази година законодателят обра негативите по отношение на установения брой секции, където българите във Великобритания ще гласуват, които са не повече от 35 след Brexit. И всичко това при положение, че Острова е на второ място по желание за разкриване на секции след Турция.  

От Външно обаче "хлопнаха кепенците“ като обявиха, че не може да се променя Изборния кодекс броени дни преди края на мандата на този парламент. Затова българите там ще трябва да спазят изискванията. 

Духовете, на желаещите наши сънародници навън, да дадат вота си на 4 април,  се разбунтуваха и заради искането на много от тях за въвеждането на дистанционно и електронно гласуване. Президентът ги подкрепи, а един бивш вицепремиер бе категоричен, че вместо да искат много, най-добре е да хванат самолета и да си дойдат в родината, където да упражнят вота си. 

И така, който пил - пил, на избори като на избори, с общо 23 партии и 8 коалиции от всички краища на света на 4 април.

#ЦИК

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"