Пандемията в развитие: Здравната система на Бразилия е на ръба

Пандемията в развитие: Здравната система на Бразилия е на ръба
A A+ A++ A
Европейската комисия договори с "Pfizer/BioNTech" доставка на 4 млн. допълнителни ваксини срещу Covid-19 за страните-членки в рамките на следващите две седмици. Целта е да се атакуват т.нар. горещи точки, както и да се улесни трансграничното пътуване. Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен определи това като ключови моменти за функционирането на здравните системи и на Общия пазар. 

"Това ще помогне на държавите членки в усилията им да задържат под контрол разпространението на нови варианти на коронавируса", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"Чрез целевата им употреба там, където са най-необходими, по-специално в граничните региони, тези дози също ще помогнат за осигуряване или възстановяване на свободното движение на стоки и хора. Те са ключови за функционирането на здравните системи и единния пазар", коментира още Фонд дер Лайен.

Дозите на ваксината ще се доставят в допълнение към планираните вече доставки. Преди това Pfizer се ангажира да достави общо 500 милиона дози ваксини на Европейския съюз до края на 2021 година.

Здравната система в повечето от най-големите бразилски градове е близко до колапса заради случаите на Covid-19, предупреди водещият здравен институт в страната, предаде Би Би Си.

Повече от 80% от интензивните легла са заети в столиците на 25 от 27-те бразилски щата.

Експерти предупреждават, че силно заразният вариант в Бразилия може да има сериозно отражение и в региона, и отвъд него.

Страната е установила над 266 000 смъртни случаи и над 11 млн. заразени от началото на пандемията.

Бразилия е с най-много починали в света след САЩ и трета по потвърдени случаи на Covid-19.

Въпреки това президентът Жаир Болсонаро се противопоставя на карантинните мерки и на експертните съвети за борба с коронавируса.

Днес се очаква Междутериториалният съвет по здравеопазване, в който са централното и регионалните правителства в Испания, да обсъдят Плана за консенсусни мерки. Той предвижда строги ограничения по време на предстоящите Великденските празници.

Правителството на Педро Санчес предлага от 26 март до 9 април, когато са католическите Великденски празници, да бъде забранена мобилността на гражданите между отделните региони, за да не се разнася заразата от Covid-19. Те са притеснени, че ако се разреши напускането на отделните общини, по подобие на Коледните празници, е възможно да има ново покачване на заболеваемостта.

Според министъра на промишлеността, търговията и туризма Рейес Марото трябва да се намалят и социалните контакти, а на студентите да им се забрани да се приберат при семействата си. На този етап почти всички регионални правителства са съгласни с предложението на централното, с изключение на Каталунското и това в Мадрид. От Барселона обявиха вече, че ако броят на заразените продължава да спада, те ще разрешат на живеещите в Каталуния да я напускат за Великден, както и да се придвижват вътре между отделните общини. 

От Мадрид също са на мнение, че след като французите могат да влязат през летище Барахас, няма логика испанците от Андалусия да не могат да дойдат в столицата. Вицепремиерът на регионалното правителство в Мадрид Игнасио Агуадо дори поиска тези, които са ваксинирани или представят отрицателен PCR тест, да могат да се движат безпроблемно между регионите

От днес в Северна Македония е в сила полицейски час. Решението е на правителството, а целта е да се ограничи разпространението на коронавируса.

За срок от две седмици има забрана за движение на гражданите в часовия диапазон от 22.00 до 05.00 часа, съобщиха от МВнР.

По информация на посолството ни в Скопие вътрешният транспорт функционира в намален режим. Обществените заведения работят до 21.00 часа, с изключение на тези на летищата, бензиностанциите и хотелите, които работят с редовното работно време съгласно закона.

За българите няма ограничителни мерки при влизане в Република Северна Македония. Няма ограничение и за транзитно преминаване на всички категории граждани. Всички гранични пунктове в страната са отворени, както и летищата.

 

Германският канцлер Ангела Меркел прогнозира, че следващите три до четири месеца ще бъдат предизвикателни по отношение на коронавирусната пандемия.

Отговаряйки на въпроси във видеоконференция с германските граждани, тя ги призова да се придържат към въведените правила, за да се ограничи разпространението на COVID-19, предаде БНР.

Тя добави, че са необходими поне още три месеца, за да може ваксинацията срещу коронавируса да има осезаеми ефекти.

По-рано в сряда германският министър на здравеопазването Йенс Шпан посочи, че страната вероятно няма да изпълни целта си да ваксинира по 10 милиона души седмично през април.

Полша регистрира най-големия брой случаи на коронавирус за едно денонощие от началото на година - 17 260. 398 човека са починали в страната за последните 24 часа, съобщи министерството на здравеопазването, цитирано от Франс прес.

Влошаването на епидемичната обстановка се дължи на "нарастващото отпускане" на населението, което не спазва в достатъчна степен правилата за социално дистанциране, и на разпространението на британския вариант на коронавируса в Полша, коментира говорителят на здравното министерство Войчех Андрушевич.

 
Той съобщи, че близо 1500 допълнителни легла ще бъдат осигурени за пациенти с COVID-19 в цялата страна в близките дни, включително във временни болници.

"Далеч сме от това да можем да кажем, че третата вълна отшумява", каза говорителят на правителството Пьотър Мюлер.

Полските власти се надяват "да ускорят значително" кампанията по ваксиниране срещу COVID-19 в страната през второто тримесечие на годината.

Полша очаква да получи 15 милиона дози през периода април-юни, включително 2,5 милиона дози от еднодозовата ваксина на американската компания "Джонсън и Джонсън" (Johnson & Johnson), заяви ръководителят на премиерската канцелария Михал Дворчик, цитиран от ДПА.

Досега в Полша са поставени 4 милиона дози ваксини срещу COVID-19, а над 1,4 милиона души са получили и двете дози от ваксината. Ваксинационната кампания в страната напредна със среден темп от 85 000 поставени дози на ден през миналата седмица, отбелязва ДПА.

Полша наложи локдаун в началото на пандемията, което помогна на страната да избегне най-лошото, но в края на миналата година страната бе ударена от втора епидемична вълна, последвана от трета вълна, която още продължава, отбелязва АФП.

Правителството прие тази година облекчаване на ограничителните мерки, позволявайки на хотелите, музеите, кината, театрите и басейните да отворят на половината от капацитета си, преди да се наложи да върне в сила мерките в две области (воеводства) в северната част на страната през последните две седмици заради скок на новите случаи.

 

#коронавирус #свят

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"