ЕС да забрани неоникотиноидите, които са смъртоносни за пчелите

ЕС да забрани неоникотиноидите, които са смъртоносни за пчелите
Снимка: agronovinite.com
A A+ A++ A

Проучване от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) посочва връзка между пръскането на три неоникотиноидни пестицида и вредните въздействия върху пчелите. То подчертава необходимостта Европейската комисия да разшири обхвата на текущата забрана на трите пестицида в ЕС по отношение на всички видове употреби и култури, коментира „Грийнпийс“.

Проучването на ЕОБХ оценява безопасността на пестицидите тиаметоксам (произвеждан от Syngenta), клотианидин и имидаклоприд (произвеждани от Bayer) в случаите, когато се употребяват за пръскане на култури. В заключенията на органа, по отношение на пчелите, „рискове от висока степен са или идентифицирани, или не се изключват“. ЕОБХ също така посочва сериозни пропуски в научните познания относно въздействието на тези пестициди върху другите опрашители, като подчертава, че „оценката на риска не може да бъде финализирана поради липса на данни данни“.

Пчелите и другите опрашители играят ключова роля в производството на храни. Около една трета от културите, които се използват за храна по света, зависят пряко от физическото опрашване от пчели и други животни.

Настоящата забрана в ЕС за трите неоникотиноида не обхваща всички видове употреби на пестицидите, както и използването им върху всички видове култури. Например, допускат се пръскането в овощни градини след цъфтеж, както и употребата им в оранжерии. Освен това, някои европейски страни предоставят дерогации по отношение на забраната – най-скорошният пример за това е разрешената употреба на неоникотиноиди по полета с маслодайна рапица в Обединеното кралство.

„Неоникотиноидите представляват сериозна заплаха за пчелите и за бъдещето на селското стопанство. ЕК трябва да разшири обхвата на забраната в ЕС, за да включи всички видове употреби на неоникотиноидите, върху всички култури, и да сложи край на използването на дерогации на принципа на самообслужване. Съществуват надеждни нехимични алтернативи и следва ЕС да насърчава земеделските производители да ги използват.”, коментира Марко Контиеро, водещ експерт по земеделските политики на ЕС.

#ЕС #ЕК #пчели #пестициди

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"