"Йени шафак": Турция може да прекрати споразумението за реадмистия на бежанците

"Йени шафак": Турция може да прекрати споразумението за реадмистия на бежанците
Източник: Informo
A A+ A++ A

 

ЕС пропуска условието за безвизовия режим за Турция, заложено при подписването на споразумението за реадмисията на бежанците, поради което страната ще го прекрати. Това твърди анализаторът от проправителствения в. „Йени шафак“ Догукан Гезер, предаде БГНЕС.

Гезер подчертава, че ЕС упорито се отдалечава от помирението, а с вчерашното решение на ЕП за замразяване на преговорите за членството на Турция е запален фитилът на провокациите. Според автора Европа неправилно реагира на антитерористичните операции в Турция, които се провеждат в рамките на обявеното след опита за преврат от 15 юли извънредно положение и това е продиктувало вчерашната резолюция.

През последните дни ЕС увеличи дозата на провокативната реторика, а преди това дълги години подкопава преговорния процес и буквално го посече. И докато представителите на Европа в ЕП подклаждат това, те останаха слепи за сделката за мигрантите, която влезе в сила от 1 юни, но с условието да бъде свален визовият режим за турските граждани.

Споразумението бе прието от Турция единствено с това условие и не е спряла да приема бежанци, незаконно преминали границите и проникнали в Европа, както и да изпраща там такива по законен път, като по този начин полага усилия за регулиране на мигрантския поток. Освен това така се гарантира и сигурността на самите бежанци, и се елиминират нечовешките проблеми, съпътстващи имиграцията, уточнява Гезер.

По данни от турското министерство на външните работи, през 2012 г. в страната са регистрирани 42 690 нелегални мигранти, а според министерството за евроинтеграцията числото на незаконно преминалите от Турция към Европа е около 75 000 души. Между Турция и Киргизстан има двустранно споразумение за реадмисия на бежанци – незаконно пристигналите от Киргизстан в Турция биват веднага предавани обратно. До момента ЕС е подписал подобни споразумения с 18 страни, 15 от които го изпълняват. Първата държава, подписала такъв документ, е Мароко – през 1996 г., а последната е Азербайджан през февруари 2014 г.

В периода на обсъжданията на споразумението между ЕС и Турция на масата на преговорите стоеше условието за либерализацията на визите, което трябваше да позволи на турските граждани да пътуват свободно из европейските държави. Но срещу това единствено условие Турция получи списък от 72 критерия, които задължително да покрие и в кратък период успя да се справи с 65 от тях. Но в резултат ЕС започна серия от остри реакции по повод борбата на Анкара срещу терористите от ПКК и настоя антитерористичният закон да бъде хармонизиран по европейските стандарти, а после обяви, че това не е изпълнено.

На този етап е повече от ясно, че въпросът за визовата либерализация за турците не стои на дневен ред пред ЕС, но въпреки това действията по споразумението за реадмисията на бежанците продължават. Това вече е тема на дискусия, особено след вчерашното решение на ЕП. В този контекст се очаква Турция едностранно да прекрати сделката, или това да стане взаимно с ЕС. 

#ЕС #Турция #ЕС #ЕП

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници