Йотова: В Европа нямаме общи критерии за убежище, всяка страна има свои собствени правила

Йотова: В Европа нямаме общи критерии за убежище, всяка страна има свои собствени правила
Източник: Ureport.bg
A A+ A++ A

"Амбицията ни е да проведем честни избори, без натиск и търговия с гласове, да има приемственост в извършване на реформите в страната". Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на среща с Даниел Ороа - председател на Комисията по европейски въпроси и член на Комисията по отбрана в Националното събрание на Френската република и посланика на Франция у нас Ерик Льобедел, съобщиха от прессекретариата на президента, пише 24 часа.

На срещата са били обсъдени актуални вътрешнополитически и международни теми. Според вицепрезидента основните теми на предстоящите парламентарни избори в България ще бъдат бежанската криза, справянето с бедността и бъдещото икономическо развитие на страната. От своя страна Даниел Ороа е посочила, че това ще бъдат темите и в предстоящата предизборна кампания във Франция. Тя е повдигнала въпросите за вътрешната и външната сигурност на Европа, която минава и през засилване на граничния контрол по външните граници на ЕС.

Според вицепрезидента Йотова Дъблинският регламент трябва да претърпи дълбока реформа, а не козметичните промени, които се предлагат. "Предложените от ЕК промени в Дъблин не облекчават страните - външни граници на Европа, напротив - техните отговорности стават още по-големи, най-вече в частта, която предвижда бежанците и мигрантите да подават молби за убежище в първата страна от ЕС, в която влязат, и да бъдат връщани в нея, ако се преместят в друга държава. В Европа нямаме общи критерии за убежище, в момента всяка една страна има свои собствени правила", е отбелязала Илияна Йотова и е допълнила, че приветства новата европейска Агенция за гранична и брегова охрана.

Даниел Ороа е посочила, че също подкрепя позицията за развитие на Дъблинското споразумение. "Отношенията с Турция са от изключително значение, както за България, така и за Европа. Позицията трябва да бъде общоевропейска и би следвало да се изпълнят всички критерии, за да се либерализира визовият режим", е коментирала вицепрезидентът Йотова. "Турция може да бъде сериозен съюзник в борбата с бежанската криза и тероризма", е добавила тя. На срещата са били разменени мнения и по отношение на напускането на ЕС от Великобритания. "В момента г-жа Мей оставя впечатление, че Великобритания е активната страна, а ЕС е в позиция на изчакване. Възлагам очаквания и доверие на преговарящия от страна на 27-те страни Мишел Барние и смятам, че компромиси са възможни за постигането на общи мерки за гарантиране на сигурността и борба с тероризма", е казала Илияна Йотова.

Сред повдигнатите от Даниел Ороа въпроси е бил и този за независимостта на правосъдието. "Докладът по механизма на ЕК не даде възможност да се спре наблюдението на България, три месеца са кратко време, но мислите ли, че в тази област могат да се подобрят нещата след изборите", е попитала тя. "Българските граждани искат бързо правораздаване, наказани политици за злоупотреба с власт, искат да знаят, че правосъдието е на тяхна страна. Мисля, че проблемът с корупцията е общоевропейски, докладът "Малстрьом" от 2014 г. сочи, че нивата на корупция са високи навсякъде. Имаме много съвместна работа в ЕС и едно добро сътрудничество с общи мерки, би довело до позитивни промени и в България", е отбелязала вицепрезидентът Йотова. "България и Румъния трябва да се присъединят към Шенген и мисля, че през последните пет години Франция промени позицията си в позитивна посока", е посочила на срещата Даниел Ороа.


Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Акценти

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли забраната за реклама на хазарт в медиите