Гълъб Донев: Самооценката ни е че отговаряме на критериите за членство в Клуба на богатите страни

Гълъб Донев: Самооценката ни е че отговаряме на критериите за членство в Клуба на богатите страни
A A+ A++ A

България отговаря в голяма степен на критериите за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви премиерът Гълъб Донев в началото на представянето на доклада на организацията "Икономически преглед на България".

"При максимална вътрешна мобилизация разполагаме с възможности да приключим присъединителния процес за около 3 години. Това е наша цел и съм убеден, че можем да разчитаме на подкрепата на Секретариата на ОИСР за нейното постигане".

+Тук присъстват почти 1/3 от състава на МС, както и хора, отдадени към членството на България в ОИСР. ОИСР е общност, основана на ценности, чиито носители са хората, затова и направих вметка кои са тук. Членството е основен външнополитически приоритет на страната, който намира широка политическа подкрепа. Служебното правителство прави всички необходимо за процеса по бързо присъединяване", добави Донев.

Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман заяви от своя страна, че очаква с нетърпение бъдещата работа с българското правителство. "Оценяваме високо широката политическа подкрепа за присъединяване на България към ОИСР", каза той и посочи, че е постигнат сериозен напредък в периода, в който правителството на Донев управлява.

Според Корман България се справя добре по отношение на макроикономиката стабилност и политиките за реформи вече няколко десетилетия. "Постепенно напредва растежът на БВП – 2,3%, доходите на глава на населението се увеличиха с около 30% спрямо средното за държавите-членки на ОИСР“, подчерта той, като добави, че след Covid пандемията българската икономика много бързо започна да се възстановява, много стабилното възстановяване обаче е прекъснато от глобалната криза заради войната в Украйна, защото колкото по-близо е една държавата до Украйна, толкова по-силно се усеща това.

"Увеличаването на цените за енергия и храни се отрази върху други сектори в икономиката", отбеляза Корман и добави, че овладяването на инфлацията е основен приоритет.

"Въпреки инфлацията заплатите също се повишиха и виждаме една разлика с повечето държави-членки на ОИСР", посочи генералният секретар на ОИСР и добави, че трябва да се подобри покупателната способност в контекста на инфлацията и посъветва да бъдем внимателни спрямо нея.

Генералния секретар на ОИСР Матиас Корман/Снимка: БГНЕС

Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман/Снимка: БГНЕС

Корман открои младежката безработица в страната, като обяви, че тя е доста висока – около 9%.

"Очакваме растежът на БВП да се възстанови през 2024 г. и да стане над 3%", заяви той. Съчетание от финансови реформи за по-голяма производителност ще доведе до растеж и стабилизация на публичните финанси и до подобряване на инфлацията, коментира още генералният секретар на ОИСР, като обясни, че фискалната политика трябва да бъде строга и фискалните мерки трябва да бъдат насочени към тези, които най-много поемат натиска от инфлацията.

"Българската финансова система е добре капитализирана, ликвидна като цяло, виждам че сте в положителната страна на спектъра", отбеляза той и посочи, че в сегашния контекст на глобалните пазари страната ни е сравнително стабилна.

"Нуждите от разходи трябва да бъдат задоволени, затова е необходима фискална консолидация и устойчивост. Имаше необходими разходи в контекста на пандемията и след агресията на Русия в Украйна, и затова трябва да се гарантира фискална дисциплина, която много добре послужи на България в миналото", каза Корман.

Той коментира и че разходите за безработица и за социална подкрепа като дял от икономиката са доста по-ниски в България в сравнение с другите държави-членки в ОИСР. Според Корман трябва да се борим по-добре с бедността, да има стимули за хората да се върнат на работа и т.н.

#Гълъб Донев

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници