Варна изпревари по имотни сделки Пловдив, а Несебър – Бургас

Варна изпревари по имотни сделки Пловдив, а Несебър – Бургас

pixabay

A A+ A++ A

София се озова на девето място в света по ръст на цените на жилищата

Варна изпреварва през третото тримесечие по брой сключени имотни сделки втория най-голям град на България – Пловдив. В морската столица между юли и септември т.г. Агенцията по вписванията е регистрирала 3657 имотни сделки, докато в Пловдив са 3582.

Другото разместване в класацията на шестте най-големи пазара в страната е настъпило вследствие на вмъкването на Несебър между тях. Там местната служба по вписванията, към която са не само Несебър, а и Слънчев бряг, Равда, Влас и Ахелой, е изповядала 2382 имотни сделки между юли и септември, докато в областния град Бургас са само 1931 на брой. Това всъщност не се случва за първи път

– търговията с ваканционни и други имоти в Несебър открай време е много оживена.

Като цяло обаче броят на сключените през третото тримесечие имотни сделки в България намалява с 13% на годишна база, като този процес не отминава нито столицата, нито Варна, Пловдив, Бургас и дори Несебър. Там, където през 2021 г. и 2022 г. имаше големи ръстове, сега отбелязват и най-голям спад.

Сходна е тенденцията и в морските и планинските ни курорти. В Благоевград сделките са намалели с 23,8%, във Велико Търново спадът е с 16,5 на сто, а в Плевен – с 11%. Малко по-добро е представянето на Кърджали, където сделките са спаднали само с 8,5%.

Значителното забавяне на сделките в морските курорти продължава и през третото тримесечие. В Балчик те са намалели с 22,7%, в Поморие – с 21,1 на сто, а Царево – с цели 30,8%. По-леко понижение - с 11,3%, е отчетено в Каварна.

В планинските курорти най-добро е представянето на Разлог, където се изповядват и сделките в Банско. Там понижението е едва с 4,3%. В останалите планински курорти

двуцифрените спадове на сделките продължават

В Самоков, където се вписват сделките в Боровец, те намаляват с 19%, в Смолян, където се изповядват и тези в Пампорово, спадът е с 13%, а в Чепеларе достига 14,3 на сто в сравнение с година по-рано.

Макар че броят на сделките намалява навсякъде, имотният пазар не показва признаци на спукване на балон. Например там, където пазарът на жилища е най-оживен - София, Пловдив, Варна, Бургас и Несебър, броят на сделките сега е около и малко над нивата от 2019 г., която беше рекордна за имотния пазар. Той беше стимулиран изключително много от засилване на търсенето, което настъпи през 2021-а и особено през 2022 година, затова сега спадовете по-скоро говорят за успокоение.

При цените обаче картината е малко по-различна – те продължават да нарастват, а София, където е най-големият и развит пазар на жилища в България, дори зае девето място сред 107 града в света по ръст на имотните цени, показва индексът Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank за второто тримесечие.

С ръст на цените от 8,8% на годишна база

София изпреварва исландската столица Рейкявик

и е малко след Будапеща в индекса на консултантската компания. Първите осем града в тази класация са в нажежената зона, където ръстът на цените е дори двуцифрен: Анкара, Истанбул, Дубай, Вилнюс, Загреб, Йерусалим и Атина. В Анкара например цените са се вдигнали със 105 процента в сравнение с година по-рано.

Но докато Турция е под силното влияние на свръхвисоката инфлация и обезценяването на националната си валута, в половината от останалите пазари, които са включени в тази класация, има намаление на цените на годишна база. Така глобалният индекс на нарастване на цените е само 1,7%, а беше 3,2% едно тримесечие по-рано.

Според анализа на Knight Frank повишаването на лихвите вероятно е вече зад гърба ни, въпреки че остават на високо ниво в сравнение с неотдавнашните исторически ниски нива. Но ако това действа успокояващо на цените и те не нарастват както през 2021 и 2022 г., то има противоположни тенденции, които

тласкат имотния пазар в друга посока

Има например ограничено предлагане на нови жилища, а търсенето няма как да намалее силно. Липсата на нова строителна дейност през последните години в съчетание с по-ниска пазарна ликвидност създават недостиг почти навсякъде по света, което действа проинфлационно.

Има и чисто демографски проблеми, породени до голяма степен от вътрешната миграция в много държави. Тя е чисто икономическа, свързана е с намирането на нова работа, но това означава и засилено търсене на жилища, което по естествен път вдига цените им или поне пречи за по-големия им спад.

Освен това някои имотни пазари предимно в САЩ отчетоха още миналата година силен спад на цените и естествено през 2023 г. корекциите им да не са чак толкова рязко надолу.

#имот

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Имоти
Последно от Имоти

Всички новини от Имоти »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници