Карлос Насар е №1 на Европейското по щанги в София

Българската звезда на световните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1 на Европейското първенство по вдигане на тежести в София сред всички състезатели от всички категории при мъжете. 19-годишният Насар, който триумфира в категория до 89 кг, спечели с разлика и класацията по системата „Роби“ сред всички участници на Евро 2024.

Карлос Насар събра 958.6679 точки от възможни 1000 и е единственият от всички 312 тежкоатлети при мъжете и жените, записали резултат на Европейското първенство в София, минал границата от 900 точки и доближаващ се към максимума.

Насар стана шампион до 89 кг с двубой от 391 кг, като грабна и златните медали в двете движения. В изхвърлянето го направи и с нов световен рекорд за юноши – 176 кг. В изтласкването спечели с 215 кг от втори опит, а до трети, за който бе заявил 224 кг, не се стигна. Постижението му в двубоя е само с 5 кг под световния рекорд за мъже – 396 кг.

Карлос Насар бе безапелационно №1 по системата „Роби“ и на Европейското първенство през 2023 г., като в Ереван получи максималните 1000 точки с поставения тогавашен световен рекорд от 395 кг двубой.

№2 на Евро 2024 е шампионът в категория до 102 кг Яухени Циханцов, състезаващ се под неутрален флаг. Той има 891.5056 точки, след като триумфира с двубой от 398 кг при световен рекорд от 412. На трето място е вицешампионът в категорията Самвел Гаспарян от Армения с 876.7103 точки. Четвърти е основният конкурент на Карлос Насар в кат до 89 кг – Антонино Пицолато от Италия, с 871.9649 точки. Пети е бронзовият медалист до 102 кг Гарик Карапетян от Армения с 862.0874 точки. В топ 6 влезе още един български шампион – Божидар Андреев, с 861.2889 точки. Божидар триумфира с европейски рекорди в двубоя и в изтласкването и с резултат, който му гарантира участие на Олимпийските игри в Париж. Българинът стана шампион в категория до 73 кг при мъжете на шампионата в „Арена София“ с двубой от 348 кг (155 в изхвърлянето и 193 в изтласкването).

№1 при жените на Европейското първенство в София стана шампионката до 87 кг при жените Софрид Коанда (Норвегия). Втората позиция е за шампионката до 49 кг Михаела Валентина Камбей (Румъния). №3 е триумфиралата до 59 кг. Камила Конотоп (Украйна).

България спечели отборната титла при мъжете на Европейското първенство по вдигане на тежести в София. Националният ни тим стана отборен европейски шампион в официалното класиране по точки. България събра 696 точки при максимален брой от 10 участници. Втори отборно стана Армения с 669 точки, събрани от 10 щангисти. На трето място отборно е Турция с 628 точки и също максимален брой участници.

България спечели 4 европейски титли - Ангел Русев (до 55 кг), Габриел Маринов (до 61 кг), Божидар Андреев (до 73 кг) и Карлос Насар (до 89 кг). Със сребърни медали в двубоя са Иван Димов (до 61 кг) и Христо Христов (до 109 кг), а Джан Зарков спечели бронз в категория до 55 кг.

Заедно с отличията в двете движения родните атлети завоюваха общо 11 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала. Армения е общо с 9 златни, 7 сребърни и 6 бронзови медала. Италия има 3 златни, 3 сребърни и 2 бронзови медала.

При жените България завърши на седмо място в отборното класиране при осем участващи родни състезателки. Надежда Мей-Нгуен спечели бронзов медал в изхвърлянето в кат до 45 кг. Отборната титла е за Украйна, на второ място е Турция, а на трето – Румъния.