Проблемът е, че Русия, Европа и САЩ имат различни интереси

Проблемът е, че Русия, Европа и САЩ имат различни интереси
A A+ A++ A

Автор: Кристоф Хайнеман

Когато става дума за Русия, Европа и САЩ имат съвсем различни интереси, казва германският социалдемократ Клаус фон Дохнани. И апелира за открит разговор и с двете страни в този геополитически триъгълник.

Германският социалдемократ Клаус фон Дохнани смята, че подходът към Русия трябва да е съвсем различен. Политическият ветеран припомня за прочутата „Източна политика” на западногерманските социалдемократи по времето на Вили Бранд и апелира за по-открит диалог между Европа и САЩ по темата за отношенията с Русия. Интервюто му за „Дойчландфунк” е по повод смъртта на Егон Бар - един от главните архитекти на „Източната политика”. Тук предлагаме извадки от този разговор:

Дойчландфунк: Егон Бар смяташе, че демокрацията в Русия винаги ще бъде руски тип демокрация, която не може да се сравнява със западноевропейската. При това положение, ако практикуваме „реална политика”, трябва ли да си затваряме очите пред факта, че там няма правова държава?

"Нашият проблем е американската политика"

К. фон Дохнани: Още навремето беше ясно, че народите са различни. Днес в Европа това изпъква необичайно отчетливо. Германците не могат да бъдат като гърците, нито пък гърците могат да бъдат като германците. Трябва да се примирим с мисълта, че народите са различни и практикуват различни форми на политиката. В същото време няма съмнение, че Русия трябва да извърви дълъг път, докато там възникне гражданско общество, което после да може да се надстрои с демокрация. Русия е типичен пример, илюстриращ крилатата фраза на едновремешния конституционен съдия Бьокенфьорде, че демокрацията не може сама да си изгради основата, върху която стъпва. (…)

Американците имат нужда от политик, който е в състояние наистина да разбира геополитиката, тоест - политиката и към Русия. В момента нашият проблем не е германската, а американската политика. Навремето Егон Бар критикуваше политиката на САЩ, а на Хенри Кисинджър му трябваше твърде дълго, за да разбере, че тогавашната политика на ФРГ е политика на бъдещето. Днес в САЩ виждаме същия проблем. По мое мнение в сегашната ситуация нашите американски партньори не са наясно как трябва да действат по отношение на Русия.

Дойчландфунк: На подобно мнение е и Ханс-Дитрих Геншер, който призовава за ново начало в отношенията с Путин. Но възможно ли е това? Можем ли да приемем за партньор един политик, който - поне според разбиранията на Запада - насилствено променя граници?

"За САЩ ние сме предмостие към Евразия"

К. фон Дохнани: Трябва да разговаряме и в разговора да се опитваме да разберем другата страна. Това обаче не означава, че не бива да критикуваме отсрещната страна. Разбира се, че анексията на Крим беше нарушение на международното право. Разбира се, че Путин даде редица обещания, които не изпълни. Но това не променя факта, че Русия е съсед на Европа и ние трябва да разговаряме с нея за онези неща, които засягат и тях, и нас. (…)

Нужна ни е смелост за открит, приятелски разговор и с нашите американски партньори, които имат съвсем други интереси. И които - това не бива да се подминава - гледат на Европа като на геополитическо предмостие към Евразия. Да, за САЩ ние сме предмостие. Тях от Русия ги разделя целият Атлантик, докато ние като европейци имаме с Русия сухопътна граница. Тоест, нашето положение е съвсем различно - и за това трябва открито да се говори. На този фон американските интереси невинаги и не изцяло се покриват с германските.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Анализ
Последно от Анализ

Всички новини от Анализ »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници