Христо Бисеров: Кой ви писа мотивите на ветото за СРС, г-н президент?

Христо Бисеров: Кой ви писа мотивите на ветото за СРС, г-н президент?
Христо Бисеров Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

Не оспорвам правото на президента да сезира Конституционния съд, но е редно това да става с екзактни юридически мотиви. Едно е да си президент на фирма, друго – президент на държава. Това се посочва в позиция на председателя на Комисията по правни въпроси Христо Бисеров (ДПС) по повод намерението на държавния глава Росен Плевнелиев да сезира Конституционния съд за промените в Закона за СРС, разпространена от пресцентъра на ДПС. 

В отворено писмо на Бисеров до президента се казва: 

„От вчерашното Ви съобщение, г-н президент, научавам, че изразявате съжаление, че дебатът по наложеното от Вас вето показал „степента на политическа конфронтация” и че мнозинството в НС не счело „за необходимо да изложи аргументи по същество”. 

В тази връзка си позволявам да отбележа, че на Вашите 6 страници мотиви към ветото Правната комисия отговори със скромните 5 страници само юридически мотиви. Политическият привкус на конфронтация се появи едва в пленарна зала, когато в дебатите се включиха и депутатите от Вашата партия ГЕРБ. Искам да попитам, г-н Президент, дали същите ваши експерти ще Ви подготвят и мотивите до Конституционни съд?

Ще си позволя да припомня само два абзаца от становището на Правната комисия: 

„- най-озадачаваща от юридическа гледна точка според народните представили от Комисията по правни въпроси е тезата, изразена в мотивите на Указа, че „конституционният законодател е предвидил, че контролната дейност върху магистратите и техните актове се осъществява от Висшия съдебен съвет и Инспектората към него”. Всеизвестно е, че контролът върху актовете на органите на съдебната власт се извършва само и единствено по реда на инстанционния контрол.

- народните представители изразиха неразбиране защо се атакува целия текст на новия чл.34з при положение, че неговата алинея 2 възпроизвежда буквално чл.80 от Конституцията. Едва ли идеята на авторите на мотивите на Указа е била да се оспори конституционна норма поради противоречие със самата нея. Дори и да не беше включена в този закон, по силата на прякото действие на конституционните норми, задължението за явяване пред парламентарна комисия на длъжностните лица възниква винаги при отправена покана към тях”.

Отново да попитам, тези текстове ще бъдат ли включени и в мотивите пред Конституционния съд? Припомням Ви, че в обсъждането на закона активно участваха представители на всички органи на съдебната система и на изпълнителната власт, като никой не постави под съмнение коректността на текстовете, които атакувахте. 

Не оспорвам правото на президента да сезира Конституционния съд, но е редно това да става с екзактни юридически мотиви. Едно е да си президент на фирма, друго – президент на държава”.

#Христо Бисеров #президент #отворено писмо #КС #закон #вето

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници