Конституцията дава време за консултации и проучвателен мандат

Конституцията дава време за консултации и проучвателен мандат
Източник: Гласът на Русия
A A+ A++ A

 

Конституцията дава повече от месец за консултации и възможности за проучвателен мандат, но забранява на президента да разпуска Народното събрание в последните 3 месеца на мандата си, предаде БГНЕС.

Конституцията на Република България ясно определя, че президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство, посочва основният закон.

След като премиерът Бойко Борисов обяви, че депозира оставката на кабинета в първия работен ден на Народното събрание, което ще се случи във вторник на извънредното заседание на парламента, според основния закон, президентът след консултации с всяка една от парламентарните групи възлага проучвателен мандат на най-голямата парламентарна група. Тя трябва да определи кандидат за министър-председател, който да състави правителство. В 43-ото народно събрание ГЕРБ е най-голямата парламентарна група. Партията на Борисов обаче ще върне мандата веднага, обяви вече Борисов.

Според процедурата президентът връчва мандата на втората по численост парламентарна група. Ако в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в 7-дневен срок възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.

Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидат за министър-председател.

Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно. Тук конституцията посочва само, че 3 месеца преди изтичане на мандата президентът не може да разпусне НС. В същото време конституцията посочва, че „актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание”.

При гласуването днес президентът Росен Плевнелиев подчерта, че при евентуална оставка на кабинета „Борисов” той ще спази конституционната процедура.

„Имам възможност да се справя, но смятам да се реши въпросът по конституция – като има оставка, да се проведат консултации. Готов съм в консултации – с всички, политически сили, гражданско общество и новия президент, да проведа диалог за решаване на кризата”, заяви Плевнелиев. В същото време той каза, че вярва в приемствеността, ще покани следващия президент още в понеделник на среща, за да надграждат. 

#Конституцията #Бойко Борисов #Росен Плевнелиев #Министерския съвет

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници