Срещу Доган няма досъдебно производство, само разследване

Срещу Доган няма досъдебно производство, само разследване
Софийската градска прокуратура е започнала разследване на данъчни престъпления, свързани с имотите, за които се твърди, че са на лидера на ДПС Ахмед Доган. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Срещу лидера на ДПС Ахмед Доган има разследване още от 2010 г., но няма досъдебно производство, обяви говорителят на Софийска градска прокуратура Румяна Арнаудова.

„Имаме данни за данъчно престъпление по отношение на фирмата, изградила хотела „Каса Домини“ в Рибарица, и разследването продължава“, заяви Румяна Арнаудова, цитирана от БГНЕС.

Според публикация на вестник „Сега“ от вторник със заглавие „Прокуратурата подхвана сараите на Доган“ проверката на петте имота тече вече 4 г., но обвинението пази в тайна срещу кого е образувана.

В публикацията се казва, че Софийската градска прокуратура е започнала разследване на данъчни престъпления, свързани с имотите, за които се твърди, че са на лидера на ДПС Ахмед Доган.

В него се цитира Румяна Арнаудова, която отказала да отговори на въпроса кой точно се разследва за въпросните престъпления - формалните собственици на сараите или самия Ахмед Доган.

Румяна Арнаудова само обяснила, че не може да навлиза в подробности, тъй като има вероятност да навреди на разследването.

Материалът припомня, че проверката на имотите на Ахмед Доган е започнала в средата на 2008 г., когато депутатите от Комисията за борба с корупцията в предишния парламент поискали да разберат кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, хотела „Каса Домини“ в Рибарица, СПА комплекса „Орфей“ в Девин, парка „Росенец“ до Бургас и Двореца на децата в Дръндар, родното село на Доган.

Народните представители се интересували с какви пари са придобити те, дали са плащани редовно данъци и други подробности.

Докато шеф на НАП бе Мария Мургина, агенцията на практика отказва да сътрудничи на парламентарната „Антимафия“.

Наследникът й на поста в приходната агенция Красимир Стефанов изпрати две писма до Народното събрание, от които излязоха много любопитни факти.

„Оказва се, че визираните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани с „Минстрой холдинг“, която бе част от „Мултигруп“ и се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов“, се казва в материала.

Там се посочва, че холдингът е замесен и в случая „Цанков камък“, тъй като е съсобственик на Института по минно дело, от който Ахмед Доган е получил рекордния хонорар от 1 млн. евро.

Междувременно в началото на 2010 г. съсобственикът на „Каса Домини“ Арбен Хавальов бе осъден за източване на ДДС.

Покрай делото Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество започна производство за конфискация на хотела.

Впоследствие казусът с имотите на Ахмед Доган бе даден за проверка на Националната агенция по приходите.

След като тази проверка приключи, данните от нея бяха пратени в прокуратурата. Според предварителните изявления от държавното обвинение се интересуваха и от други подробности около имотите, като например в качеството си на какъв Ахмед Доган ги посещава, след като те не се водят на негово име. В Боянския сарай той живее от години.

#„Цанков камък“ #Мария Мургина #„Росенец“ #Румяна Арнаудова #Софийска градска прокуратура #Ахмед Доган #ДПС

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници