
Дянков критикува бавните действия на ЕС за овладяване на кризата

Българският вицепремиер и министър на финансите Симеон Дянков критикува бавните действия на Европейския съюз и лидерите му в овладяването на дълговата криза в интервю за австрийския вестник „Курир".
В разговора с журналистката Маргарета Кьопениг, поместен под заглавие „Националното мислене властва в ЕС", Симеон Дянков се обявява за радикални реформи в Европейската централна банка, която да отговаря за всички държави от ЕС, предаде БТА.
Според българския финансов министър ЕЦБ трябва да притежава инструменти за бързо и гъвкаво реагиране, подобно на американската централна банка - Управлението за федерален резерв, тъй като липсата на подобни инструменти предопределя продължителността на кризата.
Критиката на Симеон Дянков засяга и бавните действия на европейските политици, взетите неправилни решения, довели до удължаване на кризата.
„През 2009 г. предложих да се сложи спирачка на задлъжнялостта и тя бе наложена две години по-късно. Поради тази причина никой няма доверие в способността на ЕС да действа и да изпълнява собствените си критерии," заявява той и критикува бавното решение на гръцкия проблем и начина, по който ЕС се опитва да го реши.
Министърът на финансите се изказва за създаване на Съединени европейски щати, тъй като според него кризата показва, че липсата на общи институции е проблем, който води до загуба на конкурентоспособност спрямо САЩ, Китай, Индия, Япония, Русия и Бразилия.
В първата част на разговора министърът се спира на позицията на България по бъдещето членство на страната в еврозоната.
„Изпълняваме критериите от Маастрихт, но в еврозоната няма да влезем скоро. Там има драматични промени, това вече не е сигурно място за нас, не знаем какво ще се случи през идните една-две години," обяснява той.
Симеон Дянков изказва предположение за забавяне на действието на банковия съюз и заявява, че ако бъде прието искането на Франция за хармонизиране на данъчните системи, България няма да стане членка на еврозоната, тъй като ниският плосък данък привлича инвеститори в страната.
По-нататък министърът споменава намаленото участие на гръцки банки в българския банков сектор, строгата фискална политика, сравнявайки я с фискалната политика на Австрия и Германия - мерки, защитаващи страната от кризата.
Сред допълнителните мерки на българското правителство са вдигането възрастта за пенсиониране, приватизация на железниците и в енергийния сектор.
Министърът засяга и темата за проблемите на Балканите, изразява загриженост във връзка с политическата ситуация в Румъния.
По въпроса за приемането на България в Шенген Симеон Дянков заявява, че България е изпълнила всички технически критерии и приемането през есента може да бъде спряно единствено от Румъния и националистическата партия на Холандия (партията на Геерт Вилдерс), като надеждата на министъра е през есента тази партия да не влезе в състава на правителството.
В отговор на въпрос за корупцията в България Симеон Дянков разказва за новоприетия закон за борба срещу корупцията и допълва, че са необходими допълнителни действия, за да бъде поправен лошия имидж на страната.
На същата страница вестникът публикува и статия на Нора Халвакс под заглавие „Тъмните машинации на премиера Борисов".
В нея се казва, че ЕС критикува страната ни за недостатъчната борба с организираната престъпност и за неефективното съдопроизводство.
Около 5% от икономиката в България се контролира от мафията и затова правителството с напрежение очаква доклада на Комисията на ЕС, който ще бъде публикуван на 18 юли, пише Нора Халвакс.
Тя припомня и публикациите на сайта Уикилийкс за предполагаеми машинации на премиера Борисов и връзки с престъпни кръгове.
Още по темата:
- » Австрия ни пуска в Шенген след парламентарните ѝ избори?
- » Летим по магистралите на ЕС най-много със 130 км/ч?
- » Екоминистърът: Ще преценим дали да искаме помощ от ЕС след оценката на щетите в Царево