Един разказ за живота на сперматозоидите

Един разказ за живота на сперматозоидите
A A+ A++ A

Сперматозоидите – толкова миниатюрни, но толкова много на едно място и в същото време толкова различни и важни всеки сам за себе си. Ще ви разкажа за една изключително интересна среща – с ембриолога Светла Джунева и какво тя сподели с екипа ни за интимния свят на сперматозоидите и тайните на оплождането ин витро.

Светла всеки ден изследва и изучава сперматозоидите. През ръцете й в лабораторията преминават стотици сперматозоиди ежедневно, които тя изучава и оценява внимателно. За да даде категорична оценка за способността на един мъж да има деца по естествен или „ин витро“ метод, ембриологът трябва да изследва неговата сперма. В Клиника „Маринов“ разполагат със специален софтуер за анализ на сперматозоидите. С негова помощ с изключителна точност се получава информация за формата, размерите, скоростта и посоката на движение на сперматозоидите. В една проба от един мъж има сперматозоиди с голяма разлика в показателите – едни са бързи, други неподвижни; едни са с правилна форма, други имат липсващи части, но това е нормално при нормален мъж. Най-общо казано, добрата прогноза зависи от съвкупността от количествени и качествени комплексни показатели.

20 милиона в един милилитър сперма е най-малкото количество сперматозоиди, което се счита за нормално. За да има оплодителна способност (и съответно да вярваме, че ще настъпи нормално оплождане), 32% от сперматозоидите трябва да са прогресивно подвижни, а поне 15% от сперматозоидите да са с нормална морфология (т.е. да имат нормална форма, големина и т.н.). Необходим е анализ на поне 200 сперматозоида, за да се даде оценка на оплодителната способност на спермата и да се прецени дали при конкретния пациент има нужда от лечение или не.

Апаратът за оплождане в Клиника „Малинов“ е 89-ият подобен апарат в света. Модерната машина позволява да се види сперматозоид с увеличение 16 000 пъти (докато при повечето подобни апарати в България увеличението е до 400 пъти!!!). Това дава възможност днес да се наблюдава процесът на оплождането в невероятни подробности. И ако преди години сме знаели нещо за особеностите на яйцеклетката и сперматозоида, то днес модерната техника ни дава възможност да открием миниатюрни дефекти и морфологични особености, които са били причина за инфертилитет и многократни несполучливи ин витро опити.

А самото оплождане под микроскопа, следващо избора на най-добрия морфологично сперматозоид, за Светла е най-бързата и лесна част от целия процес – протича за броени минути на новия апарат (колкото по-бързо и от по-опитен специалист, толкова по-добре, поради невъзможността на клетките да запазват жизнеспособността си дълго време при стайна температура).

Уникално е как Светла се грижи за ембрионите във всеки един момент и дори и от разстояние. Модерната техника засича 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата условията на средата в инкубаторите – pH и температура, от които зависи дали ще започне и как ще се развие животът. При най-малка промяна в зададените параметри Светла е известявана автоматично по телефона и незабавната й реакция и връщане в лабораторията често позволява да се предотврати загиването на ембрионите.

Автор: Д-р Петя Стефанова

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници