Марковска подала молба за пенсия

Марковска подала молба за пенсия
Съдия Венета Марковска е подала молба за пенсия заради огромния шум около провалената й кандидатура за член на Конституционния съд. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Съдия Венета Марковска е подала молба за пенсия, съобщи самата тя.

„В себе си нямам никакво съмнение, че не съм извършила каквото и да е нарушение по служба, а още по-малко – престъпление, но за да няма повече никакви спекулации както по отношение на мен, така и към държавните институции, се оттеглям в пенсия, за което днес подадох молба по съответния законов ред“, заяви Венета Марковска пред Информационна агенция „Фокус“.

Тя благодари на всички, които са подкрепили кандидатурата й за конституционен съдия и не са изгубили доверие в нея.

„Независимо от случилото се, аз все пак вярвам в справедливостта“, подчерта Венета Марковска.

След като президентът Росен Плевнелиев блокира клетвата на Венета Марковска като конституционен съдия на 15 ноември, съдийката от Върховния административен съд заяви, че няма да се откаже от номинацията си.

„Първоначално имах намерение да положа клетва, а след това да се оттегля. Но сега съм твърдо решена да отстоявам правата си. Няма да се откажа от поста конституционен съдия“, категорична бе тя часове след осуетената клетва.

Същевременно Венета Марковска подаде пред ВСС оставка като зам.-председател на ВАС. Мотивите й били, че не иска да накърнява името на съда и колегите си.

До кризата, която някои определят като институционална, дори конституционна се стигна след като президентът Росен Плевнелиев си тръгна от церемонията по полагане на клетва от конституционните съдии миналата седмица.

Тогава държавният глава обясни, че няма да присъства на полагането на клетва на съдия Венета Марковска като конституционен съдия, след като първите трима, избрани за конституционни съдии, положиха клетва - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов.

Така Венета Марковска не успя да положи клетвата си, защото в Закона за КС е записано, че клетвата се полага само в присъствието на президента.

Оттеглянето на президента се случи за първи път и е прецедент в историята на Конституционния съд от 1991 г., когато е основан.

На 31 октомври без дебати депутатите от ГЕРБ, независими депутати, от ДПС и някои от Коалиция за България избраха зам.-председателя на парламента Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на Конституционния съд от парламентарната квота.

След избора Европейската комисия обяви, че може да изготви допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България и преди края на следващата година.

Предупреждение дойде именно по повод новите съдебни назначения. От ЕК посочиха, че е имало сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите.

На заседание на правната парламентарна комисия от 16 ноември се реши, че ще се предложи Народното събрание да открие нова процедура за избор на съдия за попълване на квотата на Народното събрание в Конституционния съд, която да продължи до 30 ноември.

На 12 декември пък ще се проведе изслушването на кандидатите в правната комисия, а на 19 декември ще бъде гласуването в пленарна зала.

#Венета Марковска #Конституционен съд #пенсия

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници