Станишев: Кандидатурата на Петър Стоянов за КС е политическа сделка между ГЕРБ и СДС

Станишев: Кандидатурата на Петър Стоянов за КС е политическа сделка между ГЕРБ и СДС
Червеният лидер отказа да коментира личните и професионалните качества на президента Стоянов, добавяйки, че ако той желае да участва „в тази сделка, да ангажира името си в този пазарлък, това е негов избор“. Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

Номинацията на Петър Стоянов за конституционен съдия е договорка между ГЕРБ и СДС, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев.

Според Станишев това показва ясно механизма за издигане и утвърждаване на кандидатури, което няма нищо общо нито с професионализма, нито с Конституцията – „някаква политическа сделка“, предаде Информационна агенция „Фокус“.

„В тези продължаващи циркове, които правят държавата за посмешище, няма да участваме. Няма да участваме в тези сценарии“, категоричен беше Станишев.

Червеният лидер отказа да коментира личните и професионалните качества на президента Стоянов, добавяйки, че ако той желае да участва „в тази сделка, да ангажира името си в този пазарлък, това е негов избор“.

По думите на Станишев партията на ГЕРБ се опитва да владее цялата държава – съдебна система, Българска православна църква, което той определи като авторитаризъм.

ГЕРБ са като шайка, която разглежда държавата като плячка и ограбва всички български граждани, каза още Станишев.

„Борисов създаде тази конституционна криза по същество, президентът постъпи противоконституционно, превърна се в патерица на ГЕРБ, и е неприемливо това, което Фидосова възнамерява да прави – да се избере конституционен съдия, без да бъде отменено решението на Народното събрание за избора на Марковска“, каза още Сергей Станишев.

„В най-кратко време ще бъде уведомена Европейската комисия. България се наблюдава по отношение именно на правосъдието и вътрешния ред“, посочи Сергей Станишев.

„Тези юнаци вкарват държавата в конституционна криза“, каза още лидерът на БСП.

На въпрос дали БСП ще предприемат действия, в случай че не бъде отменен изборът на Марковска, преди да бъде направен новият избор, Станишев заяви, че партията ще предприеме всички възможни действия.

От БСП очакват техните юристи да посочат какви са възможностите и ако се пристъпи към избор на конституционен съдия, без да е преразгледано решението на парламента или без излишно избраният конституционен съдия Венета Марковска да се е оттеглила оттам, това ще бъде противоконституционно.

Станишев припомни, че на 22 ноември започва Европейски съвет, на който ще се обсъжда следващата годишна финансова рамка.

Според него България трябва да отстои своите интереси, парите за земеделските производители и кохезионната политика.

„Правителството подхожда много лековато към въпроса колко пари ще получи България“, подчерта Станишев.

Във връзка с кмета на Съединение Георги Руменов, който мина от БСП в ГЕРБ, Станишев заяви: „Да ходи, където ще, ние не държим никой насила“.

До номинацията на СДС се стигна, след като в понеделник министър-председателят Бойко Борисов предложи на СДС, като най-стара дясна партия да номинира свой представител в КС, като обеща подкрепа за него от депутатите на мнозинството.

Премиерът каза още, че няма нищо против номинацията да е на Синята коалиция, стига да бъде избран „най-добрият и най-достоен за конституционен съдия“.

От своя страна ДСБ обявиха, че няма да участват в процедура по избор на нов член на Конституционния съд от квотата на парламента без отмяна на предишното решение на Народното събрание.

Тъмносините са убедени, че без отмяна на решението на парламента за избор на Венета Марковска единственото, което ще се постигне, е задълбочаване на конституционния проблем.

До кризата, която някои определят като институционална, дори конституционна, се стигна, след като президентът Росен Плевнелиев си тръгна от церемонията по полагане на клетва от конституционните съдии миналата седмица.

Тогава дъжавният глава обясни, че няма да присъства на полагането на клетва на съдия Венета Марковска като конституционен съдия, след като първите трима, избрани за конституционни съдии, положиха клетва - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов.

Така Венета Марковска не успя да положи клетвата си, защото в Закона за КС е записано, че клетвата се полага само в присъствието на президента.

Оттеглянето на президента се случи за първи път и е прецедент в историята на Конституционния съд от 1991 година, когато е основан.

На 31 октомври без дебати депутатите от ГЕРБ, независими депутати, от ДПС и някои от Коалиция за България избраха зам.-председателя на парламента Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на Конституционния съд от парламентарната квота.

След избора Европейската комисия обяви, че може да изготви допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България и преди края на следващата година.

Предупреждението дойде именно по повод новите съдебни назначения. От ЕК посочиха, че е имало сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите.

На заседание на правната парламентарна комисия от 16 ноември се реши, че ще се предложи Народното събрание да открие нова процедура за избор на съдия за попълване на квотата на Народното събрание в Конституционния съд, която да продължи до 30 ноември.

На 12 декември пък ще се проведе изслушването на кандидатите в правната комисия, а на 19 декември ще бъде гласуването в пленарна зала.

#Сергей Станишев #БСП #СДС #Петър Стоянов #ДСБ #Конституционен съд #Петър Стоянов #КС #Венета Марковска #министър-председател #Бойко Борисов #Президент на България #Росен Плевнелиев

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници