Проф. Коларова: ПП държат да покажат, че те са лидерът, но не им се получава

Проф. Коларова: ПП държат да покажат, че те са лидерът, но не им се получава
A A+ A++ A

Когато говорим за стабилност и предвидимост има два варианта - единият вариант е под ротация да се разбира смяна на титуляра. Това не означава смяна на министър-председател, а смяна на партията или на коалицията, която доминира. Това е и първата идея за ротация - имате кабинет, който се доминира от ПП-ДБ и ротацията би могла да означава да се смени с кабинет, който се доминира от ГЕРБ. Очевадно подобна ротация е неприемлива. Ако такава подобна ротация е неприемлива, тогава другия вариант е смяната да стане, като се запазва формата на кабинета такъв, какъвто е. Което какво означава? Запава се съотношението на министерските кресла, като всеки има свободата да прави промени в рамките на министерствата, които има. Ясно е, че има някои министерства, където не е много ясно кой доминира, но едновременно с това има министерства, в които много еднозначно партийни фигури ги оглавяват. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Румяна Коларова.

"За да има стабилност, това означава, че във външно министерство, ако ще има промяна, тя трябва да бъде извършена от ГЕРБ, като съответно там ще остане човек на ГЕРБ. В Министерството на здравеопазването, ако има промяна, тя трябва да бъде направена от ДБ. Защото доколкото знаем, министърът е на ДБ. Ако от Министерството на финансите искат промяна, тя трябва да бъде направена от ПП. С други думи, всеки отговаря.... Защо? Политическата отговорност е свързана както с оставане на министъра, така и със смяна на министъра. И от тази гледна точка стабилността на правителството изисква да стане по-ясна политическата отговорност и начинът по който тя се споделя. Защото е ясно, че има споделена политическа отговорност. Както и да се нарича този коалиционен кабинет, каквито и имена да измислят за тази коалиция, така или иначе, това е коалиция, което означава споделена политическа отговорност. И трябва да е ясна формулата, по която се споделя тази политическа отговорност", отбеляза проф. Коларова.

Тя отбеляза, че настоящото управление е доста по-ефективно от управлението на кабинета на Кирил Петков: "И то е по-ефективно, защото в парламентарното мнозинство липсва оня непрекъснат елемент на блокиране, който беше гарантиран най-вече от БСП, поради тоталното разминаване в политическите стратегии. Фактически на БСП и на формацията ПП-ДБ, защото те така или иначе там вече си бяха структурирани като формация. И съответно напрежението, което съществува между ИТН и премиера или конфигурацията ПП-ДБ, като мисля, че тук може би напрежението беше по-силно и по отношение на самия премиер. Искам да подчертая, че напрежението с ИТН имаше по-ситуационен характер. Защото ИТН, всички знаем, това беше партията-лидер, това беше партията, която на предишните избори беше получила максимална подкрепа. Тя се беше опитала да направи кабинет и не го беше направила.

И всъщност имаше едно парламентарно мнозинство, което беше обречено да бъде неефективно. Първо, защото имате БСП, тотално различна партия и второ, защото имате, четвъртата партия, както се казва, тя играе гръб, тя всъщност непрекъснато е изместеният лидер. Тя е партията, която е била на челно място и е останала в незначителна позиция, в несъществена позиция. И заради това онова мнозинство не беше стабилно", припомни проф. Румяна Коларова. Тя добави: "Стабилността на това мнозинство произтича не толкова от някакъв вид стратегическо съвпадение на целите, макар че и това е не без значение. А от факта, че ГЕРБ и ДСП изключително много държат да покажат, че те са ефективни, коректни партньори. Това е най-същественото в промяната на публичния имидж, който ГЕРБ и ДПС искат да направят. Те искат да покажат, че без тях ефективна политика няма, но едновременно с това, че те са надеждни и че те са предвидими. И разбира се, че те работят в една посока с ПП-ДБ".

По думите й ПП държат да покажат, че те са лидерът и че те налагат приоритетите: "Нещо, което не им се получава, между другото. И нещо, което Делян Пеевски ежедневно саботира. Защото каквото и стратегическо решение да се вземе, пред медиите изведнъж се появява Делян Пеевски, който го съобщава. И което общо взето не е от най-приятните ситуации.

"Ако ПП иска да направи нещо през следващите 9 месеца, трябва много силно да се ангажират със законови промени, с реформи във всеки един от секторите", каза още проф. Коларова.

Тя отбеляза още, че има едно непрекъснато напрежение кой ще привлече към себе си вниманието: "Кой ще се покаже като лидер в ситуацията, което генерира това публично усещане за непрекъснат скандал между тях. За мен правителството е стабилно и ще бъде стабилно до тогава, докогато ГЕРБ и ДПС искат да демонстрират, че са надеждни, лоялни и ефективни. И аз си мисля, че това със сигурност ще бъде през следващите 9 месеца. А тук единственият проблем е доколко ПП ще си дадат сметка, по-точно ще намерят печелившата стратегия за себе си в тази ситуация. Аз мисля, че те все още за себе си не са наясно какво трябва да говорят публично, за да могат наистина да имат печеливша стратегия. Защото реално погледнато, това което показват нагласите на хората е, че партията, която губи от това управление е най-вече ПП.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници