Всяка година от рак се разболяват 36 000 в България

Всяка година от рак се разболяват 36 000 в България
A A+ A++ A

4500 момичета на 12-годишна възраст са се ваксинирали против рак на маточната шийка за първите 2 месеца от началото на кампанията за превенция на раковото заболяване.

При тези темпове до края на 2013 г. можем да постигнем покритие на 50% от броя на 12-годишните, като процентът, който се достига във водещите европейски страни е 75%.

Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Минчо Вичев преди Световния ден за борба с рака - 4 февруари, предаде репортер на БГНЕС.

В МЗ предстои приемането на Национален антираков план. Става въпрос за шотландския антираков план, който да се адаптира към нашата система, обясни доц. д-р Асен Дудов, началник на клиниката по онкология в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ". Едно от направленията, по което ще се работи, е повишаване на здравната култура, тъй като много от болестите могат да се излекуват, стига да се открият в началните стадии, обясни той.

Близо 150 млн. лева ще бъдат дадени за апаратура за ранна диагностика на онкологични заболявания и извършени ремонти в 13 от големите областни и университетски болници, каза още д-р Вичев. Това включва и закупуването на линейни ускорители, като по данни на онколозите ще подобри качествено лъчетерапията за онкоболните, поясни той. Зам.-министърът изказа и своята надежда в два медицински центъра да бъде въведено третиране на болни по безкръвен път, което до момента не се прави в България.

Част от плана е и проектът "Спри и се прегледай", който е изключително важен от онкологична гледна точка, продължи д-р Вичев. Той ще стартира вероятно през месец март, а част от него ще е и изготвяне на раков регистър. За първи път в АГ кабинетите на ще бъдат извършвани и ултразвукови прегледи за проблеми с гърдата, което до сега не се е случвало, каза още зам.-министърът. Това е изключително ценен подход от диагностична гледна точка и може да върви успоредно с мамографията, разясни Вичев. За съжаление на този етап в България има не повече от 5 апарата, които отговарят на съвременните изисквания за качество на мамографията, каза още зам.-министърът.

Това, което се върши в другите държави с млади хора, които са пропагандатор на борбата с рака, както останалите болести, в България остава на заден план, заяви той. Можем само да ползваме модела на западните държави, за да ангажираме цялото общество в решаването на тези проблеми, допълни зам.-министърът.

От 2010 година насам има значима положителна промяна при ранната диагностика на онкозаболявания, както и коренна промяна на облика на всички центрове, които се занимават с диагностика и лечение на тези заболявания, смята Вичев. По неговите думи родното здравеопазване е на път да навакса и голямото технологично изоставане в лечението на ракови заболявания.

Въпреки това годишният брой на новозаболелите от рак е нараснал от 24 000 души през 90-те до 36 000 на година в момента, съобщи доц. д-р Галина Куртева, национален консултант по онкология. Тя уточни, че темпът на растеж е подобен в повечето страни. Според д-р Куртева и в момента има разработени конкретни стъпки, които ако ги следваме, но не стихийно, ще се случат добрите неща. "Но не и без участието на всички. Зависим от много компоненти, ако не се обединят усилията да са в една посока просто няма да се случи", добави тя.

Д-р Вичев също акцентира върху нуждата от качествено обучени медицински кадри, които да работят с новите високотехнологични апарати. Според него трябва да се увеличи и заплащането в здравеопазването преди обучението на учещите се в момента специалисти да приключи, за да не предпочетат да работят в чужбина. Зам.-министърът призова за управленчески консенсус в сферата на здравеопазването. "Трябва да има приемственост, план, който да бъде приет с консенсус от всички, който да се изпълнява било със средства от държавния бюджет, било от еврофондове. Процесът е бавен, до някъде закъснял, но не е все още безнадеждна ситуацията", заяви той.

Според Евгения Адърска, председател Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания(АПОЗ), е мит твърдението, че за положението на онкоболните е виновна единствено държавата. Тя даде за пример програмата "Виктория", за рехабилитация на жени, боледували от рак на гърдата, която вече е станала национална програма и ще се покрива със средства от министерството. Адърска напомни, че 1 от всеки 3 ракови диагнози може да се избегне, ако човек е активен и се храни правилно, както и ако се откаже от вредни навици като тютюнопушенето.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Акценти

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници