Кабинетът крие на каква цена разпродава крупни имоти
Правителството реши да задейства в последния момент имотни сделки за милиони левове, съобщава в. „Сега“.
На заседанието миналия петък е било решено да се продадат идеални части от 160 декара, собственост на летище София, на авиокомпанията „Хемус Ер“. В решението на правителството не е посочена цена, а само че ще стане чрез пряко договаряне, обясниха от Министерския съвет.
Имотът е отреден за карго, кетъринг, обслужване на самолети и инженерни системи, трафопост и митница и се намира в местността Летищен комплекс - София. Справка в агенциите за имоти показва, че в момента един квадратен метър в района върви от 150 до 750 евро.
Един от мотивите на кабинета да тръгне към сделка с „Хемус Ер“ е, че компанията притежава вече идеални части от имота. През 2008 г. правителството на Тройната коалиция решава да продаде 63 декара на авиопревозвача. Те по-късно са използвани за изграждане на съоръженията на „Луфтханза Техник София“ за ремонт на самолетни двигатели и техническа поддръжка. Компанията е собственост на германската „Луфтханза Техник“ и българската „Бългериан еъруейз груп“. Последната е сред собствениците на „Хемус Ер“.
„Интензивното и разкъсано застрояване върху терена, както и изградена транспортна инфраструктура възпрепятстват „Летище София“ да изгражда в имота сгради и съоръжения за обслужване на дейността си“, са мотивите на кабинета.
Според министрите въпреки високата цена на терена летището ще продължи да генерира единствено разходи за данъци и поддръжка на инфраструктурата. „Заради това липсва икономическа изгода за запазване на правото на собственост“, е другият аргумент на кабинета.
По неофициална информация сделката се е обсъждала преди доста време в министерството на транспорта, но влязла в дневния ред едва на последното заседание.
От ведомството на Ивайло Московски в понеделник не успяха да дадат повече информация относно подготвяната сделка поради ангажименти на юристката на министерството.
Още по темата:
- » Летище София обяви най-предпочитаните дестинации през декември 2024 г.
- » Нидал Алгафари: ДБ се отнасят към ПП като „резервна гума”
- » Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет