Интервю с д-р Росен Тушев – ръководител на „Вита Херния Център”

Интервю с д-р Росен Тушев – ръководител на „Вита Херния Център”
A A+ A++ A

Д-р Тушев, какво представлява хернията и кога се появява тя?

Хернията е социално значимо заболяване, което се среща при около 2 % от хората навсякъде по света. Тя най-общо представлява излизане на тъкан, орган или част от орган през вроден или придобит дефект в мускулната или съединителнотъканната обвивка. Най-чести са херниите на предната коремна стена. Поради вродена или придобита локална слабост в коремната стена в нея може да се появи отвор, през който мастна тъкан или част от коремен орган, покрит от перитонеум, може да излезе навън.

Какви са различните видове хернии и къде се появяват?

Херниите са различни видове, в зависимост от анатомичната област, в която се появяват. Когато тя се появява в междупрешленното пространство на гръбначния стълб, говорим за дискова херния, съответно на диафрагмата – диафрагмална, хиатална херния, на коремната стена или в отвори на коремната кухина. Често срещана е пъпната херния. По местата, където е имало предишна операция, наблюдаваме следоперативна херния. През последните години се дефинира и т.нар. „спортна” херния, която е специфично заболяване при активните спортисти.

Могат ли травмите да бъдат причина за проблема?

Много рядко. Основната причина винаги е в съединителната тъкан. Когато тя е хабитуално не добре структурирана, се разкъсва под напора на вътрекоремното налягане. Под въздействието на това налягане органите започват да си “пробиват” път и често излизат непосредствено под кожата.

Херния може да се появи в резултат на вроден дефект, а причината за пъпната най-често е затлъстяването, а в някои случаи и бременността. В тези случаи е достатъчно само едно рязко движение, като вдигане на чанта например, за да се появи херния. А тази, която се появява на гръбнака, почти сто процента е следствие от травма.

Какво е лечението на хернията и възможно ли е тя да изчезне от само себе си?

За съжаление това не е възможно. Веднъж възникнал, отворът в коремната стена не може да заздравее спонтанно или да бъде лекуван консервативно с лекарства и др. Много често в ранния си стадий хернията може да остане незабележима, да не досажда и да остане така години наред. При такива случаи, обаче, винаги има опасност от усложнения. Рискът да се прояви в най-тежката си форма винаги съществува. Достатъчно е да се направи една грешна стъпка (тежка физическа работа, вдигане на тежести) и хернията ще се появи. Лечението в този етап може да е само радикално.

Каква операция да изберем при херния на коремната стена - традиционна операция или лапароскопия?

Изборът на конкретно оперативно лечение на хернията зависи от множество фактори и най-вече от индивидуалното състояние на пациента и опита на хирурга. Все пак двата вида операция могат да се диференцират по няколко признака.

При конвенционалната (традиционната) операция посредством разрез и използване на собствени тъкани, херниалният сак се отваря и херниалното съдържимо се прибира, като след премахването на сака се прави херниопластика.

При този метод се получава напрежение на тъканите в областта, съпроводено с дискомфорт, болка и по-дълъг период на възстановяване (4-6 седмици). Има и голям процент рецидиви (15-30%).

Съществуват редица модификации на херниопластиката, с имплантация на протеза (платно), известни като техники без напрежение на тъканите, при които рецидивите са под 3%.

При лапароскопията с помощта на малки отвърстия на коремната стена, посредством микроинструменти и под видео контрол се извършва дисекция в областта на хернията и редукция на херниалния сак. Поставя се полипропиленова протеза от вътрешната страна на коремната стена.

Лапароскопията дава възможност още за визуализиране на недиагностицирани хернии. Този метод е изключително подходящ също така при двустранна и рецидивна херния, като вътрекоремното налягане благоприятства по-добрата фиксация на платното. Следоперативната болка е по-слаба и пациентът се възстановява значително по-бързо (5-7 дни). Всичко това благоприятства по-бързото връщане към обичайната активност.

Какви методи за лечение на хернията предлага „Вита Херния Център” и какво бихте посъветвали всички пациенти, които страдат от това заболяване?

Опитът ми като специалист през годините показва, че старите „стандартни” операции не винаги са толкова ефективни за лечението на една херния. Затова във „Вита Херния Център” експертно прилагаме въведените стандарти на Европейската Херния Асоциация (European Hernia Society – EHS), чийто член съм. Наред с конвенционалните оперативни техники, прилагаме в пълен обем и лапароскопските (безкръвни) методи. Макар че има различни видове хернии и различни методики за възстановяване на коремната стена, при всеки конкретен случай ние използваме най-подходящия метод с цел снижаване до минимум процента на рецидивите.

Съветът ми към всички, които страдат от херния или пък имат непотвърдени подозрения за съществуването на такава, да посетят херния специалист и да вземат мерки възможно най-бързо. В тази връзка в болница „Вита” регулярно организираме безплатни прегледи за пациенти с херния. Онези от Вас, които се интересуват, могат да следят новините на уебсайта на болницата www.vita.bg, за да се осведомят относно предстоящите прегледи. Колкото по-рано се диагностицира хернията, толкова по-леко и без усложнения преминава нейното лечение, което е единствено и само оперативно.



 

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Здраве
Последно от Здраве

Всички новини от Здраве »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници