Румен Ненков: Отзоваването на депутати е връщане в Средновековието

Румен Ненков: Отзоваването на депутати е връщане в Средновековието
Румен Ненков. Снимка: Конституционен съд
A A+ A++ A

Предложенията за свикване на ВНС като решение на политическата криза у нас не е добра идея. Такъв коментар даде конституционният съдия Румен Ненков в студиото на bTV. Според него, който предлага свикване на ВНС, трябва да изясни проекта за нова Конституция и какво би станало, ако тези 400 души се съберат на масата и не стигнат до решение?

„Чувам невъзможни предложения. Не може да има отзоваване на депутат, това значи връщане в Средновековието. Депутатът не е длъжен да представлява гласоподавателите си, той със своята чест представлява цялото общество. Отзоваването значи да не бъде свободен да взeма решения“, уточни съдията.

Поредният слаб доклад от Европа с критики към съдебната система не е неочакван. Политиците много говорят, че съдебната система е независима, и задкулисно се опитват да я натискат и превръщат в лека жена.

Според Ненков съдът се съобразява със силните на деня. „Ние заедно с прокуратурата сме безжалостни към бившите управляващи. Не е само тук ситуацията, в която със смяната на властта да тръгнат дела срещу управляващите. Сякаш съдебната власт иска да се хареса на новите“, коментира Ненков.

По думите му съдебната система трябва да бъде критикувана за неефективност – бавене на дела, протакане на разглеждания и при изготвянето на мотиви.

Конституционният съдия заяви, че е имало законодателен опит за подобно нещо, който бил пресечен от ВСС. „Прие се, че не може да се гласува явно за началниците в съдебната система. Тайното гласуване е тайно разпределение на влиянието“, поясни Ненков и подкрепи протестиращите. „Хората протестират с основание - създадохме олигархичен капитализъм, който не се различава от комунизма. Тези, които правят икономика, се знаят и връзката им с държавата е огромна. Те се отблагодаряват на политиците с финанси“, посочи той.

Ненков коментира и решението на КС, че изборите са законни, след внесената жалба от ГЕРБ за агитация в деня за размисъл. Претекстът е бил, че разследването на държавното обвинение относно откритите бюлетини в печатницата в Костинброд още не е приключило. „Моите съображения бяха, че има нарушение и че е сериозно, но не е доказано влиянието му върху резултата“, добави съдията.

Според мнозинството в КС агитация не е имало, защото няма призиви за подкрепа на дадена партия. А според малцинството такава има в случая, тъй като под партийното лого се представяш за жертва и призоваваш да идат хората до урните.

„Няма друга европейска държава, която да е отменила изборите, ако ги бяхме отменили, как щяхме да оправдаем членството си в ЕС“, категоричен беше Ненков. Той си пожела 11 май никога да не се повтаря. Според него няма как да бъде подменен вотът, а случката в деня за размисъл е била целенасочена акция и наподобява призив към емоцията на хората.

„Ако се докаже, че една партия е фалшифицирала изборите, тя не бива да съществува в политическия живот“, смята Румен Ненков.

#Румен Ненков #КС #съдебна система #избори #касиране

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Вътрешна политика
Последно от Вътрешна политика

Всички новини от Вътрешна политика »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници