Имигрантите от ЕС допринасят в социалната сфера на съюза

Имигрантите от ЕС допринасят в социалната сфера на съюза
„Социаленият туризъм" стана причина за недоволство от страна на германските градове Дуисбург, Дортмунд, Манхайм и Берлин, според които имигрантите от България и Румъния заливат цели квартали. Снимка: europeandaily.com
A A+ A++ A

Имигрантите от европейския съюз средно имат по-висока квалификация от населението на приемащата страна като цяло и голяма част от тях бързо си намират работа и сами допринасят за социалните фондове, показва доклад на Европейската комисия, цитиран от „Дойче веле“.

Социаленият туризъм" стана причина за недоволство от страна на германските градове Дуисбург, Дортмунд, Манхайм и Берлин, според които имигрантите от България и Румъния заливат цели квартали.

Според Оркан Кьоземан от фондация "Бертелсман" в тези сведения има противоречие, тъй като 70% от новодошлите участват в пазара на труда, което е много над дела сред германското население.

"Сред тези румънци и българи обаче има и мнозина с ниска квалификация, които не си намират работа. Тези хора идват заедно в няколко града и дори в определени райони. Тази концентрация не може да бъде определена като "прилив", коментира Кьоземан.

"Има имигранти, които от самото начало планират да се възползват от социалната система, но те са изключение", казва експертът по имиграцията от германското подразделение на католическата благотворителна организация "Каритас", Елке Тислер-Маренда.

Когато имигранти в крайна сметка кандидатстват за социални помощи, в повечето случаи те просто са надценили възможностите, предлагани от новата страна.

"Идват да работят само за да установят, че не могат да се издържат единствено със здрава работа", посочва експертът от „Каристас“.

Преди седмица германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих отново призова еврокомисията да активизира усилията си за борба с нелегалната имиграция, предимно от България и Румъния.

Злоупотребата със свободата на придвижване в ЕС създава големи проблеми за германските градове и общини, каза Фридрих.

"Еврокомисията трябва най-накрая да се отнесе сериозно към нашето безпокойство", заяви министърът.

Според него е възможно решение на проблема, при което се забранява влизането в страната на хора, които вече са били изгонени от нея.

"Трябва да имаме възможност, в случай че човек злоупотребява с правото на свободно придвижване, да откажем повторно влизане и да го отпратим", подчерта Фридрих и добави, че "свободното придвижване не дава право да се получават с измама социални помощи".

#Европейска комисия #България #Румъния #Германия #социален туризъм #имигранти

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Брюксел
Последно от Брюксел

Всички новини от Брюксел »

Акценти

Анкета

Одобрявате ли забраната за реклама на хазарт в медиите