Пожарът в Чернобил вече е локализиран, но още тлее
Няма как в наши дни да се скрие от обществото информация за изменение на радиационни фон над страната - това коментира пред Нова тв Марина Низамска от аварийния център в Агенцията за ядрено регулиране по повод на слуховете, разтревожили жителите на Варнаслед съобщението за пожар в района на Чернобил.
Хора, запазили спомен за случилото се у нас след аварията в ядрената електроцентрала преди няколко десетилетия, и сега са се поддали на паника за приближаващ радиационен облак, за който на гражданите не се съобщава навреме.
Междувременно украинските власти разпространиха информация, че са ликализирали пожара, който е на границата на буферната зона около централата.
„Дори пламъците да навлязат в 30-километровата гранична зона край Чернобил, няма как да се образува радиационен облак, който да стигне до България”, категорична е Марина Низамска.
Заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков също е на мнение, че опасност от радиационно замърсяване у нас няма.
„В 335 общини и 28 областни администрации има уреди за замерване на фона”, аргументира се Шарков.
Има национална система за мониторинг на радиационния фон и няма никакви индикации за промяната му в страната, и за превишаване на нормите, коментира пред журналисти и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева
"Националната система е свързана и със системите на другите държави. Това, което имаме като информация е, че няма индикации за каквато и да било промяна на гама фона", каза Василева.
Още по темата:
- » 9 начина да защитите „облака“
- » 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в Чернобил
- » Това са шестте най-сериозни ядрени аварии в историята