Започна кастингът за „Танцът, това съм Аз“

Започна кастингът за „Танцът, това съм Аз“
Снимка: Пламен Момчилов
A A+ A++ A

Полският хореограф Павел Зауфал и актьорите Георги Арсов и Криси Милева започнаха подборът на деца за пърформънса „Танцът, това съм Аз“.

Два часа продължи първата част на кастинга по проекта на “Забелски глас“ и Столична програма „Култура“ за „Танц-театър, София – Катовице“.

Желаещите имаха възможност да се включат във физикъл-трейнинг с Павел Зауфал, както и да проверят своите творчески умения и авторски потенциал с Георги Арсов и Криси Милева. Кастингът ще продължи и днес.

"Танц театър, София-Катовице" е един проект, който застава зад развитието на съвременния танц и въвличането на младата публика в авторското създаване на изкуството. Проектът предвижда двуседмичен уъркшоп, който ще бъде воден от полския хореограф Павел Зауфал и актьори от школата на българския физикъл театър. В края на уъркшопа ще бъде създаден пърформънс, който ще се играе в София и ще бъде представен в Катовице, както и на международни фестивали за танцов театър и съвременен танц. Съвременният танцов театър е една от най-успешните форми за културен диалог поради прескачането на езикова бариера в създаването и разпространението на културния продукт.

Уъркшопът на Павел Зауфал се базира на съвременните танцови техники, които съдържат разгряване на тялото, разтягане, осъзнаване на тялото като инструмент за себеизразяване, елементи от йогата и съвременния стил в танца, популярен като полската танцова техника, открита от Ясек Лумински, танцьор, хореограф и директор на Silesian Dance Theatre. Стилът е създаден след 20 годишна работа като директор на собствения си театър, която продължава, предавайки я на своите последователи, заставайки начело на Факултета за танцов театър на Националната академия за театрални изкуства в Краков. В техниката си на сцената той е последовател на Марта Граам и Хосе Лимон, както и съдържа в себе си много от характеристиките на различни стилове в съвременното танцово изкуство, но своите корени търси в полските народни танци, фокусирайки се върху съзнанието и изразявайки емоциите по цялото тяло, като тялото добива собствена форма и променя пространството около себе си.

Работата с този стил помага на практикуващите да усещат и да контролират кинетичната енергия на тялото си. Тази част от уършопа може да бъде добра основа за по-нататъшна танцова кариера, актьорско майсторство или за повишаване на физическата култура. Преместването на гледната точка от понятие в мисленето към понятие на цялото тяло носи много опит, нови усещания и удоволствие. Осъзнавайки тялото си, човек по-лесно осъзнава и се адаптира в пространството и в социалния живот.

Пърформънсът, който ще бъде създаден по време на самия уъркшоп, ще обогати стилистиката на полския танцов театър с идеите на физикъл театъра, последователи на модернистичните възгледи на Гео Милев, които се базират на идеята за фрагмента и възможностите за редукция и изразяване на тялото с жест, както и на традиционния театър от остров Бали, който е в основата на физикъл театъра, развиван в театър-лаборатория на Йежи Гротовски, чиито идеи развиват Георги Арсов и Криси Милева, едни от емблематичните актьори на театър-лаборатория „Алма Алтер“, в своите театрални търсения.

#Георги Арсов

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Култура
Последно от Култура

Всички новини от Култура »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници