Всичко, което трябва да знаете за изборите в Русия

Всичко, което трябва да знаете за изборите в Русия

canva

A A+ A++ A

Руснаците ще отидат до урните за президентските избори в страната си - с един-единствен очакван резултат.

След като Алексей Навални почина при неизяснени обстоятелства, а на опозиционния кандидат Борис Надеждин беше забранено да се кандидатира, вече няма кой да представлява сериозна пречка за още шест години управление на Владимир Путин, припомня Sky News

Въпреки това изборите ще бъдат внимателно наблюдавани от тези, които търсят представа за политическите машинации в Русия, както и за мненията на цялото руско общество.

И така, какво да очакваме от изборния ден в Русия и какво означава той за войната в Украйна?

Sky News разглежда някои от основните въпроси, които остават нерешени.

Кога са изборите?

По-голямата част от гласуването в Русия и в анексираните региони на Украйна се провежда в рамките на три дни между 15 и 17 март, въпреки че в някои региони се гласува предварително.

Русия е огромна страна с 11 часови зони и големи пространства с рядко населени и отдалечени райони.

Тя е толкова голяма, че избирателната комисия използва хеликоптери за достъп до отдалечени райони в Сибир, за да организира изнесени избирателни секции.

Допитването до избирателите трябва да бъде публикувано в часовете след затварянето на избирателните секции, а официалните резултати - няколко дни по-късно.

Това е първият случай на многодневно гласуване на президентските избори в Русия, както и първият, при който избирателите могат да гласуват онлайн.

Опозиционни групи през 2021 г. заявиха, че цифровото гласуване на парламентарните избори в страната е показало признаци на манипулация.

По-голямата част от независимите руски медии са забранени, а всеки, който бъде признат за виновен в разпространяването на "умишлено невярна информация", която правителството счита за инвазия на страната в Украйна, може да бъде лишен от свобода за срок до 15 години.

Какво се случи на предишните избори?

През последните около 20 години президентските избори в Русия се провеждат по познат модел.

На президентския вот през 2018 г. вторият в листата на Комунистическата партия Павел Грудинин си осигури 11,8% от гласовете в сравнение със 76,7% на Путин.

По това време имаше твърдения за принудително гласуване и нарушения на изборите, тъй като на кадри, публикувани от правителствена опозиционна група, се виждаше, че урните се пълнят.

Преди това Путин спечели изборите през 2012 г. (64,35% от гласовете), 2004 г. (71,91%) и 2000 г. (53,44%).

През 2008 г. му беше забранено да се кандидатира за трети пореден президентски мандат и той беше назначен за министър-председател от Дмитрий Медведев.

Какви са руските предизборни кампании?

Руският президент се избира чрез пряко гласуване. Ако никой от кандидатите не получи над 50 % от гласовете, три седмици по-късно се провежда втори тур между двамата най-популярни кандидати.

Регистрацията на кандидатите обикновено приключва през февруари на изборната година, а кампаниите се провеждат през февруари и март в навечерието на изборния ден.

През предишните години се провеждаха телевизионни дебати между някои от кандидатите за президентския пост. В един особено оживен дебат през 2018 г. Ксения Собчак хвърли вода върху съперника си Владимир Жириновски, който след това отговори яростно.

Путин, който не присъстваше на този дебат и изключи възможността да се яви на който и да е от тях тази година, не беше особено зает в кампанията - може би предвид факта, че победата му се предполага.

Кои са кандидатите тази година?

С известна разлика лидер е 71-годишният действащ президент Путин, който е на върха на руската политика от 1999 г. насам.

За да може да се кандидатира отново след толкова дълго време на власт, шефът на Кремъл промени конституцията - той може да се кандидатира за още два мандата след 2024 г.

Той е изправен пред тройка символични претенденти, никой от които не го е критикувал.

Сред тях са Николай Харитонов от Комунистическата партия, Леонид Слуцки от националистическата Либерално-демократическа партия и Владислав Даванков от Нова народна партия.

Като цяло те подкрепят Кремъл и неговата политика, включително нахлуването в Украйна. Предишни избори показаха, че тези кандидати едва ли ще получат достатъчно гласове, за да отправят истинско предизвикателство.

Планира ли Владимир Путин парти за победата?

Екипът на Путин не е обявил събитие, с което да отпразнува очакваната му изборна победа - това може да се случи едва след вота.

През 2018 г. той отпразнува тази победа със своите привърженици в Москва при минусови температури на Манежния площад близо до Кремъл, като им благодари и се присъедини към скандиранията им "Русия!".

Смята се обаче, че митингът е планиран за 18 март, за да се отбележи 10-годишнината от анексирането на Крим от Русия.

Какво ще каже Борис Надеждин?

След смъртта на Навални Борис Надеждин е една от най-известните антивоенни фигури в Русия.

След като проведе ефективна кампания за набиране на необходимите подписи за участие в изборите, избирателната комисия на страната му забрани да се кандидатира.

60-годишният Надеждин призова за спиране на войната в Украйна и призова Русия да започне диалог със Запада.

На 4 март той обеща да продължи да подава жалби срещу недопускането му до участие във вота, въпреки че призна, че шансът му да се яви на изборите е "нулев".

Той използва продължителния процес на обжалване, за да се представи като борец, който възнамерява да играе бъдеща роля в руската политика.

Какво означават изборите в Русия за войната в Украйна?

Мнозина коментатори, както и руската опозиция, която до голяма степен е разпръсната, определят изборите като референдум за войната в Украйна.

Абас Галямов, политически анализатор, който е бил говорител на Владимир Путин, заяви, че вотът е такъв, при който "множественият избор е заменен с прост, дихотомичен:

"За или против Путин сте?" и заяви, че това ще бъде "референдум по въпроса за войната, а гласуването за Путин ще се превърне в гласуване за войната".

Опозицията разглежда вота като възможност да покаже мащаба на недоволството от Путин и войната.

Ще има ли протести?

През последните години демонстрациите срещу правителството в Русия стават все по-рисковани, а хората, които излизат на улицата, често са арестувани и хвърляни в затвора.

Малко преди смъртта си Навални призова избирателите да отидат до урните на 17 март по обяд и да се наредят на дълги опашки в знак на протест.

В отговор Кремъл предупреди, че ще има правни последствия за всеки, който се вслуша в призива.

Въпреки опасенията от арест, десетки хиляди хора се събраха в Москва за погребението на Навални, като тълпите ръкопляскаха и скандираха името му.

Хиляди хора продължиха да поднасят цветя на гроба му и през следващите дни.

#Русия

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници