Втората половина от Египет гласува за конституция

Втората половина от Египет гласува за конституция
Гласуването беше разделено на две дати заради недостига на съдии, които да осъществяват контрола, тъй като по-голямата част от магистратите заявиха, че няма да изпълнят задълженията си в знак на протест срещу новата конституция. Снимка: ЕПА
A A+ A++ A

На 22 декември в Египет се провежда вторият етап от референдума за нова конституция.

Предната събота на референдума гласуваха 10 провинции, сред които Кайро и Александрия, като между 56 и 57% от хората подкрепиха новия основен закон.

Властите в страната бяха принудени да разделят националното допитване на две дати заради недостига на съдии, които да осъществяват контрола, тъй като по-голямата част от магистратите заявиха, че няма да изпълнят задълженията си в знак на протест срещу новата конституция.

Съществена промяна в резултатите, регистрирани преди седмица, когато първата половина от Египет гласува, не се очаква, отбелязва „Ройтерс", на която се позова Информационна агенция „Фокус".

Прогнозите са гласовете в полза на конституцията да са още повече поради селския характер на регионите, където хората са по-консервативни и заради това е много вероятно да подкрепят президента Мохамед Морси.

За да бъде приета новата конституция на Египет, е необходимо над 50% от подадените гласове да са положителни.

По време на първия етап избирателната активност беше ниска – около 31%, причина за което беше лошата организация, заради която пред секциите се образуваха дълги опашки, отбеляза списание „Тайм", цитирано от Информационна агенция „Фокус".

Заради бойкотът на повечето съдии, в много от избирателните секции липсваха независими, чиито функции изпълняваха служители на министерството на правосъдието.

Международни организации като „Картър Сентър" (Carter Center), които в многократно са осъществявали мониторинг в подобни ситуации, отказаха да участват, тъй като нямали достатъчно време за подготовка. Според наблюдатели ситуацията ще се повтори и тази събота.

Според поддръжниците на Морси, конституцията е необходимо условие, за да бъде осъществен политическия преход от дългогодишния автократичен режим към ново управление.

Противниците на египетския президент обаче мислят, че основният закон, съставен от доминираното от ислямистите национално събрание, се основава твърде много на исляма.

Според тях, че в този си вид конституцията пренебрегва правата на жените и малцинствата, сред които на 10-те процента египетски християни.

Конституцията изостри силно противоречията между ислямистите, привърженици на „Мюсюлмански братя", които стоят зад Морски, и либерално настроените секуларисти. През изминалите седмици многократно избухваха ожесточени сблъсъци.

Според наблюдатели, въпреки очертаващата се победа за Морси, това няма да прекрати сблъсъците му с опозицията. Всеки положителен резултат под две трети от гласувалите на референдума ще окуражи противниците му да заявят, че конституцията не е привлякла достатъчна подкрепа, за да се смята за легитимна.

Според анализаторите, ако опозиционните сили продължат да се обединяват, те могат да дадат сериозен отпор на ислямистите на парламентарните избори през 2013 г.

#„Мюсюлмански братя" #Мохамед Морси #президент на Египет #Конституция #референдум #Египет

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници