Най-богатите американци са отговорни за 40% от замърсяването на планетата

Най-богатите американци са отговорни за 40% от замърсяването на планетата
A A+ A++ A

Най-богатите хора в САЩ са и едни от най-големите замърсители в света – не само заради масивните си домове и частни самолети, но и заради изкопаемите горива, генерирани от компаниите, в които инвестират парите си, съобщи Си Ен Ен. Ново проучване, публикувано в списание PLOS Climate, установи, че най-заможните 10% от американците са отговорни за почти половината от замърсяването на планетата в САЩ и призова правителствата да се откажат от "регресивните” данъци върху въглеродния интензитет на това, което хората купуват, и вместо това се съсредоточават върху облагането на замърсяващи климата инвестиции.

"Глобалното затопляне може да бъде това огромно, съкрушително, мъгляво нещо, което се случва в света, и вие се чувствате така, сякаш нямате никаква власт над него. Донякъде знаете, че допринасяте за това по някакъв начин, но наистина не сте наясно с колко”, казва Джаред Стар, учен в Университета на Масачузетс Амхърст и автор на доклада.

За да направят проучването, изследователите анализирали огромен масив от данни, обхващащи 30 години, за да свържат финансовите трансакции с въглеродното замърсяване.

Те разгледали замърсяването на планетата, причинено от пряката дейност на компаниите, както и тяхното въздействие върху климата по-надолу по веригата на доставки - например по-голямата част от емисиите на една петролна компания идват, когато нейните клиенти изгарят добития от нея петрол.

По този начин се получава въглероден отпечатък за всеки долар икономическа активност в САЩ, който изследователите свързват с домакинствата, като използват данни от проучвания на населението, показващи отраслите, в които работят хората, и техните доходи от заплати и инвестиции.

Те установяват, че най-богатите 10% в САЩ, т.е. домакинствата, които

печелят повече от 178 хил. долара на година,

са отговорни за 40% от замърсяването на планетата, причинено от човека. Само доходите на най-големия 1% - домакинствата с над 550 хил. долара на година - са свързани с 15-17% от замърсяването.

В доклада са посочени и т. нар. компании "свръх източници” - това са фирми, които отделят на час емисии от 100 или повече килограма метан в атмосферата.

Те са почти изключително собственост на най-богатите 0,1% от американците. Концентрирани са в отрасли като финансите, застраховане и минно дело и произвеждат общо около 3 хил. тона въглеродно замърсяване годишно.

Имайки това предвид, учените изчисляват, че хората трябва да ограничат своя въглероден отпечатък до около 2,3 тона годишно, за да се справят с изменението на климата.

"Чрез доходите си само за 15 дни домакинство, което е от най-богатите 0,1%, генерира повече въглеродно замърсяване, отколкото едно семейство на дъното на 10-те процента може да генерира през целия си живот”, разкрива Стар.

Въздействието върху климата не се отнася само до размера на доходите на хората, но и до отраслите, които ги генерират.

Според доклада едно домакинство, което печели 980 хил. долара от някои отрасли на изкопаемите горива например, ще се счита за свръхизточник. Но друго, което печели пари от болничната индустрия, би трябвало да генерира 11 млн. долара, за да произведе същото количество замърсяване.

Авторите на доклада призовават политиците да преосмислят начина, по който прилагат таксите за справяне с климатичната криза.

Данъците върху въглеродните емисии, които са насочени към това, което хората купуват - храна, автомобили, дрехи - "наказват непропорционално бедните, като същевременно оказват слабо въздействие върху изключително богатите”, отбелязва Стар.

Освен това те пропускат част от богатството на заможните хора, което те

изразходват за инвестиции,

а не за закупуване на вещи. Вместо това правителствата трябва да се съсредоточат върху данъци, насочени към акционерите и инвестициите, свързани с въглеродни емисии, се казва в доклада.

Въпреки че това ще бъде "трудна политическа задача”, признава Стар, особено като се има предвид, че най-богатите обикновено имат непропорционална политическа власт.

По света са предлагани много идеи за данъчно облагане на въглеродните емисии, включително извънредни данъци върху компаниите за изкопаеми горива и данъци върху богатството, но само някои от тях са политически осъществими.

Разбира се, огромното въздействие на богатите върху климата далеч не е проблем само на САЩ. В световен мащаб замърсяването на планетата от милиардерите е милион пъти по-голямо от това на средния човек извън най-богатите 10% в света, се казва в доклад от миналата година на организацията с нестопанска цел Oxfam.

Източник: "24 часа"

#замърсяване #глобално затопляне #САЩ

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници