Осман Октай: Смъртта на Камен Костадинов ми е загадъчна

Осман Октай: Смъртта на Камен Костадинов ми е загадъчна
A A+ A++ A

Осман Октай е политик и политически анализатор, роден на 29 август 1952 г. в село Чернолик, Силистренско. През 1972 г. завършва за фелдшер в Полувисшия медицински институт в Хасково, а през 2005 г. – „Публична администрация“ в университета във Варна. До 1990 г. работи като завеждащ здравен участък в силистренското село Бабук. Един от основателите на Движението за права и свободи (ДПС). Дълги години е зам.-председател на ДПС и е смятан за дясна ръка на Ахмед Доган. Депутат в 4 парламента. През 2001 г. е отстранен от ръководството на ДПС поради несъгласия с ръководителя ѝ. Ето какво каза той в интервю пред Факти.бг.

- На 1 август лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се срещна с Ердоган преди посещението му при Владимир Путин. Какво ни показва тази среща…
- В публичното пространство никой не реагира на тази среща. Защо Ердоган привика за пореден пък Карадайъ на килимчето? Какви идеи и цели има Ердоган за участието му в изборите у нас. Много ясно искам да отбележа два факта. Едно е да се организират избори с изселническите неправителствени организации и да се даде възможност на хората с двойно гражданство, било то в Турция или на друго място, да гласуват. Друго е официални държавни институции в Турция да работят в полза на една политическа партия при избори в друга държава.

- Какво визирате...
- Видна беше реакцията на Румен Радев на изборите през ноември, че има намеса на Ердоган във вота в полза на ДПС. Сега във връзка с тези срещи и флиртове, които казах, изведнъж Радев не забеляза това посещение на Карадайъ в Турция. Говорим за явна подготовка на държавата Турция да регистрира избирателите с помощта на цялата държавна мощ в полза на една политическа партия. Ако ДПС на изборите през ноември не бяха взели от този натиск на турската държава около 90 000 гласа, ако чрез посредничеството на Камен Костадинов и средствата, осигурени от Пеевски, не бяха взели още 60 000 ромски гласа – Враца, Монтана и други региони, у нас, резултатът им щеше да е друг. В момента това посещение в Анкара и това, което получавам като информация от Турция, ме навежда на мисълта, че отново се търси държавна помощ с разпореждане на Ердоган. В Турция се оказва натиск върху изселниците да бъдат активни на тези избори.

– Споменахте Камен Костадинов, за когото, за съжаление, вече говорим в минало време. Вие го познавате добре. Как влезе той в ДПС?
- Познавам Костадинов, Бог да го прости, от 1996 година. Тогава той бе на 26 години. Касим Дал, който тогава бе председател на предизборния щаб, го бе сложил на второ място в шуменската листа и той стана депутат. През 2001-а Камен участваше в проекта с Христо Бисеров, Йордан Цонев и Светлана Дянкова в създаването на една нова политическа формация ЕКИП. Екологична партия. Доган тогава ги беше пратил при мен, за да ги впиша в листите на ДПС, но аз им отказах. По-късно и четиримата станаха съветници в различни работни комисии в парламента. След като моята окончателна раздяла с Доган стана факт, те се издигнаха. Бисеров и Цонев станаха зам.-председатели на ДПС. Камен стана член на оперативното бюро. След реализацията на проекта „Пеевски“ Камен стана човекът за комуникация във всички коридори за влияние. Затова за мен неговата смърт е много загадъчна. Върнах се години назад, когато човекът за подобна комуникация на Ахмед Доган – Ахмед Емин, плати със живота си. Независимо, че го изкараха самоубийство – незабелязано и нечуто, в коридорите на сараите. Сега здрав и прав човек като Камен да падне и да почине изведнъж е загадъчно, след като той е изпълнявал такава важна роля като медиатор и комуникатор от името на Пеевски.
 

#Осман Октай

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Мнения
Последно от Мнения

Всички новини от Мнения »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници